Microsoft Japonya, geçtiğimiz aylarda çalışma haftasını azaltıp çalışanlarına 4 günlük bir çalışma programı yaptı. Üretkenliğini yüzde 40 arttırdı.

Ağustos ayında Microsoft Japonya, tüm çalışanlarını 4 günlük çalışma haftası planlayarak yeni bir sisteme geçirdi. Denenen projeye ‘2019 Yazı İş-Yaşam Seçimi Meydan Okuması’ adı verildi. 2300 çalışanın hepsine 5 cuma günü boyunca izin verildi. Şirket çalışma haftasını kısalttı, ancak hiçbir çalışanının maaşını kesmedi ve yıllık izin haklarından düşmedi. Hatta şirket, çalışanları ve çalışanlarının ailelerine tatil yapmaları için 100.00 Yen(5300 TL) ek ödeme yaptığını açıkladı.

Microsoft Japonya’nın başkanı ve CEO’su Takuya Hirona, kısa çalışma haftası denemesi için şu açıklamada bulundu: “Kısa bir süre çalışın, iyi dinlenin ve çok şey öğrenin. Hayattaki amacınızı hissetmenizi ve işte daha büyük bir etkiye sahip olmanızı sağlayan bir ortam böyle olmalıdır. Çalışanların yüzde 20 daha az çalışma süresiyle aynı sonuçları nasıl elde edebileceklerini düşünmelerini ve deneyimlemelerini istiyorum”.

Nikkei xTECH internet sitesinin haberine göre ise, Microsoft Japonya’nın 3 günlük hafta sonu denemesi, çalışanların üretkenliğini yüzde 39.9 oranında artırdı. Kısaltılmış çalışma haftasında çalışanlar, zamanı daha ekonomik ve verimli kullanmaları gerektiğini fark edip daha uygun bir çalışma modeli gerçekleştirmiş oldular.

Şirketin ofisleri 5 cuma günü boyunca kapalı olduğu için, şirket elektrikte de yüzde 23.1 oranında tasarruf etmiş oldu. Ayrıca ofiste yüzde 58.7 daha az sayfa yazdırıldı. Bu da kısaltılmış çalışma haftasının hem çalışanlar hem de çevre için iyi olabileceği anlamına geliyor. Çalışanların yüzde 92.1’i bu kısa çalışma haftasından oldukça memnun olduklarını da dile getirdi.

Microsoft Japonya, kısaltılmış çalışma haftası projesini önümüzdeki yaz tekrar etmeyi plandıklarını hatta ilerleyen süreçlerde başka zamanlarda da denemeyi düşündüklerini açıkladı.