TCL’in çocuklar için tasarladığı ve 4.5G desteğiyle görüntülü görüşme imkanı da sunan Movetime MT40 adlı akıllı saatini sizler için inceledik.

Günümüzde yetişkinler bir yana çocuklar için akıllı saatler de artık segmentlere ayrılmaya başladı. Piyasada pek çok model var ve bunlar arasında çocuğunuzun güvenliği için en uygun olanı seçmek istiyorsunuz ki bu konuda çok haklısınız.

TCL Movetime MT40 ile ebeveynler, doğrudan iki yönlü 4G görüşmesi, video görüşmesi, fotoğraf paylaşımı ve mesajlaşma yoluyla çocuklarıyla temas halinde kalabiliyor. Aynı zamanda bu sayede okullardaki akıllı telefon kullanma yasağından da etkilenmeyecekler.

Coğrafi alan veya coğrafi konum ebeveynlere özellikler huzur veriyor. Çünkü çocuğunuzun nerede olduğunu bilmek en büyük hakkınız. Akıllı saatteki SOS düğmesi, bir çocuk kendini güvende hissetmiyorsa hızlıca tepki veriyor.

Özelleştirilebilir güvenli coğrafi alan, çocuğunuzun öngörülen güvenli bölgeleri terk etmesi durumunda size bildirimler gönderiyor. Uygun konum geçmişi işlevi de dahil olmak üzere çocuğunuzun ziyaret ettiği, gittiği yerleri kolayca denetlemenize ve izlemenize yardımcı oluyor.

Adımları, yakılan kalorileri ve yürüme mesafesini izlemek için saatte bir adım sayar da mevcut. Saatin alarmı ve Okul Saati Modu da var. Böylece çocuklarınız sınıfta da asla rahatsız olmuyor. Çünkü Okul Saati Modu ise bildirimleri sessize alarak çocuğun dikkatinin dağılmasını engelliyor.

Tabi saatin bu fonksiyonlarından faydalanabilmek için TCL Connect uygulamasını telefonunuza yüklemeniz gerekiyor. Uygulama hem iOS hem de Android cihazlar için mevcut.

MT40, 4.5G internet bağlantısı sayesinde HD ses aramalarına, fotoğraf paylaşmaya ve sesli mesajlaşmaya olanak tanıyor. Çocuğunuzla emojilerle de mesajlaşabiliyorsunuz. Görüntülü görüşme yapmak için saat ekranının üzerinde yer alan kamerayı kullanabilirsiniz.

Kamera, çocuklarınızın nasıl çalıştığını görmek için de ideal. Ders çalışıp çalışmadığını da bu sayede kontrol edebilirsiniz.

Biraz da saatin tasarımı ve yapı malzemesi kalitesinden bahsedelim. Saat, yumuşak ve değiştirilebilir bir kayışa sahip. Kolda da oldukça rahat hissettiriyor. Sağlam ama çocuğunuz bu kayışa asılıp çekerse kopartabilir. Ancak kayışın değiştirilebilir olması burada avantaj sağlıyor.

Saatin üzerinde 1.3 inç büyüklüğünde, renkli ve dokunmatik bir ekran yer alıyor. Parlaklık ve görüş açısı değerleri gayet iyi. Farklı saat kadranları da çocuklarınızın hoşuna gidebilir.

Saatin sol tarafında Nano SIM kart girişi yer alıyor. Buraya bir SIM kart takmanız halinde saatin iletişim özelliklerinden faydalanabiliyorsunuz. Diğer türlü arama vs yapamazsınız.

Yine sol tarafta saati şarj edebileceğiniz USB yuvası yer alıyor. Kutu içeriğinde de gerekli USB kablosunu bulabiliyorsunuz. Ekstra bir şarj aletinin burada olmaması güzel olmuş. Saatin sağ tarafında ise, güç tuşu ve hoparlör mevcut.

Konu çocuklar olunca “Saat suya ve darbelere karşı da korunaklı mı?” diye sorabilirsiniz. Movetime MT40, IP65 sertifikasına sahip . Yani bu saat, suya karşı oldukça dirençli bir yapıda. Çok fazla suya maruz kalırsa (örneğin saatle denize girildi ya da pantolon cebindeyken çamaşır makinesine atıldı) birkaç günlük kapanmanın ardından kendine gelip, çalışmaya devam ediyor. Tabi bu dediklerim ekstrem durumlar, o yüzden siz bunları denemeyin. Saatiniz garanti kapsamından çıkabilir.

Pil konusunda da saat çocuğunuzla aranızdaki ilişkiyi havada bırakmıyor. 600 mAh kapasiteli bataryayla gelen saat, ortalama 3,5-4 günlük pil ömrü sağlıyor. 5 saate kadar da konuşma süresi sunan saat, 2 saat içinde yüzde 0’dan yüzde 100 doluluk oranına çıkabiliyor.

Sonuca bağlıyorum

Piyasada çok sayıda farklı marka ve model bulunuyor. Çin işi modeller daha uygun fiyatlı olsa da bunlar hem bilinmedik markalar hem de konu çocuğunuz olduğundan güvenliği ve sağlı söz konusu. En basitinden alerjisi varsa Çin işi ucuz ürünler cildini tahriş edebilir. Ya da daha büyük düşünün, çocuğunuzla olan teknolojik bağın sekmeye uğramasına ve buna bağlı olarak evde ufak çaplı krizlere sebep olabilir. Bu ve bunlar gibi pek çok nedenden ötürü Movetime M40 gibi bir saat seçmenizde fayda var.

Çocuğundan haberdar olmak isteyen ebeveynler TCL Movetime M40’a bir göz atabilir.

Movetime MT40 akıllı çocuk saati Türkiye’de pembe ve mavi renk seçenekleriyle 890 TL fiyat etiketine sahip.

ARTILARI

Görüntülü görüşme
Konum takibi ve bildirim
Rahatsız etmeyen tasarım
Su sıçramalarına karşı dayanıklı

EKSİLERİ

Uyku takibi yok