togg cikis-tarihi-teknosafari
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, katıldığı bir programda TOGG çıkış tarihi konusunda açıklamalarda bulundu. 

Geçtiğimiz günlerde TOGG (Türkiye’nn Otomobil Girişim Grubu) içerisinde CEO görevinde bulunan Gürcan Karakaş, TOGG çıkış tarihi konusunda açıklamalarda bulunmuştu. Benzeri açıklamalar bugün de Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından geldi.

Bakan Varank, katıldığı programda aldığı sorular üzerine TOGG seri üretime geçiş tarihi olarak 2022 yılını, satış tarihi için ise 2023 yılının ilk çeyreğini işaret etti.

Tantavi Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Net Konuşalım’ programına katılan Mustafa Varank, gençlerden gelen soruları yanıtladı. Yerli otomobilin çıkış tarihi hakkında gelen bir soruya ise şu şekilde yanıt verdi,

togg-mustafa-varank-teknosafari

Türkiye’nin otomobili, inşallah 2022 yılının sonunda seri üretim bandından çıkacak. Fabrikanın inşaatı devam ediyor. Makine siparişleri yapıldı. Arabanın prototipleri testlere girmeye başladı. 2022 yılının sonunda seri üretim bandından çıkan araçlar, 2023 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülmüş olur. Türkiye’nin otomobilini bir araba olarak görmemek gerekiyor. Türkiye’nin otomobil projesi aslında, değişen otomotiv endüstrisine Türkiye’nin bir cevabı.”

“Biz aracı ilk ilan ettiğimizde doğuştan elektrikli olacağını, bazı otonom özelliklere sahip olacağını ve aynı zamanda fikri mülkiyet hakları bizim olduğu için bu aracı aslında teknoloji platformu olarak görmemiz gerektiğini, ‘startup’ların geliştirdiği teknolojileri bu araca entegre edebileceğimizi dile getirmiştik. İnsanlar elektrikli araç için daha erken diyordu. Şu anki geldiğimiz noktada yüz yıldır otomobil üreten firmalar, ‘biz bu elektrikli araç devrimini nasıl yakalayacağız’ diye endişe içerisindeler. Biz aslında doğru zamanda doğru teknolojiye yatırım yapmış olduk. Başarının anahtarı da burada. Doğru zamanda doğru teknolojiye yatırım yaptığınızda kazanmamanız için hiçbir sebep yok.”

İlginizi Çekebilir:

TOGG, iF Design Award Ödülü Aldı

TOGG, Tanıtımının Yıl Dönümüne Özel 1 Yıl Boyunca Neler Yapıldığını Açıkladı! 

1 Yorum

  1. Gerçekten artık çıksa da kurtulsak. Ayrıca benzinli motora sahip olanlarının da çıkması gerekir. Devletin bu konuda birşeyler yapması gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz