Online dizi ve film izleme platformu Netflix, TV uygulamaları için ‘Watch Now’ (Şimdi İzle) özelliğini kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor.

Netflix, dün test etmeye başladığı yeni özelliği ile, geleneksel TV’ye geri dönme yoluna girmiş gibi duruyor. TV uygulamaları için geliştirilen yeni özellik kullanıcılara daha önce izledikleri içeriklere benzer öneriler çıkaracak. Netflix yöneticileri, kullanıcıların beğendikleri içerik tarzlarını tecrübe edebilmeleri için farklı yollar sunmayı planladıklarını belirtti. Yeni özellik, kullanıcıların profillerinin giriş ekranında, profil isminin tam altında bir seçenek olarak bulunacak. Profil giriş ekranından kullanıcılar, Watch Now’u seçerek özelliği kullanabilecek.

‘Şimdi İzle’ özelliği sayesinde kullanıcıların kişisel listesinden ya da Netflix algoritması tarafından seçilen bir içerik kullanıcıya sunulacak. Bir başka deyişle Watch Now seçeneği ile kullanıcılar, daha önce izlediklerine benzer içerikleri rastgele bir şekilde görecekler.

Netflix’in kullanıcı deneyimini geliştirmek için ekleyeceği tek özellik bu değil. Platform bunların yanında, ‘Play Something Else’ (Başka Bir Şey Oynat) butonunu da sunacak. Watch Now’da yer alması planlanan bu buton ile kullanıcılar Netflix’in önerdiği tavsiye içerikleri görüntüleyebilecek.

Vaiety’nin hazırladığı raporda yer alan bilgiye göre ise, Netflix’in bu özelliği küresel izleyicilerin küçük bir yüzdesinde iki aydır denediği iddia ediliyor. Şu an test aşamasında olan yeni özellik sadece TV veya TV’ye bağlı cihazlarda kullanılabilecek.

Ayrıca Netflix’in bu yılın başlarında kullanıcıların TV ve film izleme hızlarını değiştirmelerine olanak sağlayan bir özelliği denediği biliniyordu. Ancak bazı yönetmen ve izleyici grubu tarafından bu özelliğin getirilmemesi gerektiği savunuldu. Netflix’in bazı yönetmenler ve kullanıcılar tarafından desteklenmeyen özelliği, izleyicilere içeriği 0,5x, 0,75x yavaşlatma ve 1.25, 1,5x hızlandırma olanağı sağlayacaktı. Ancak çıkan tartışmalar sonucu Netflix bu özelliği şimdilik rafa kaldırmış gibi duruyor.

Deneme süreci yeni başlayan ‘Watch Now’un yayınlanıp yayınlanmayacağı ise şu an için belli değil. Ancak test süreci başarılı tamamlanırsa Netflix’in bu özelliği kullanıcılara en kısa sürede sunacağı düşünülüyor.