Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Fortnite’ın oyun içi ödeme sistemine bünyesine entegre ettiği gerekçesiyle Google Play Store’dan kaldırılması üzerine Epic Games tarafından Google’a açılan dava dosyasından ilginç bir iddia ortaya çıktı. Aktarılan detaylara göre; video oyunu devi, LG ve OnePlus ile iş birliği yapmasını engellemek için Google’ın Fortnite’ı uygulama mağazasından kaldırdığını iddia ediyor. 

Fortnite, kısa bir süre önce yayınladığı bir güncelleme ile kendi oyun içi ödeme sistemine bünyesine entegre etmişti. Şirket, bu sayede hem oyuncuların oyun içi paraları daha uygun fiyata satın almasını hem de Apple ve Google’a komisyon vermemeyi mümkün hale getirmeyi hedefliyordu. Bunun üzerine; sevilen video-oyunu, Google Play Store ve AppStore’dan platform politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırılmıştı. Oyunun çatı şirketi Epic Games ise konuya ilişkin bir açıklama yaparak Google ve Apple’a dava açacağını duyurmuştu. Video-oyunu devi tarafından açılan dava dosyasından ilginç bir iddia ortaya çıktı.  

Epic Games, dosyada LG ve OnePlus ile yapacağı olası bir iş anlaşmasının önüne geçmek amacıyla Google’ın Fortnite’ı uygulama mağazasından kaldırdığına işaret etti. Paylaşılan iddiaya göre; EpicFortnite’ın özel bir versiyonunu OnePlus cihazlar için kullanıma sunacaktı. Oyunun, 90 Hz ekran tazeleme oranı ile çalışabilen bir versiyonu OnePlus cihazlar bünyesinde piyasaya sürecekti. Dava dosyası ise Google’ın, OnePlus’ın Hindistan dışındaki cihazlar için uygulama mağazasını atlayan bir yükleme yöntemi ile oyunu kullanıma sunmasını engellemek için böyle bir hamle yaptığın işaret etti. Bu doğrultuda, LG ile de benzer bir anlaşma yapılmasının önüne geçilmeye çalışıldığının da altı çizildi. 

Google, dava dosyası açılmadan önce Fortnite ile ilgili resmi bir açıklama yapmıştı

Google Fortnite Açıklama

Öte yandan GoogleFortnite oyununun PlayStore’dan silinmenin ardından konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmıştı. Şirket, açıklamasında Epic Games ile görüşmeye hazır olduklarını ve Fortnite’ı yeniden platforma eklemeye sıcak baktıklarını ifade etmişti.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Epic Games Haftaya Torchligt II’yi Ücretsiz Olarak Sunacak

Sony, Epic Games İçin 250 Milyon Dolarlık Bir Yatırım Yaparak Yüzde 1.4 Hisse Aldı

Steam’e Gerçek Bir Rakip: Epic Games

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz