Acer Swift X

Tayvan merkezli teknoloji şirketi Acer, gücünü AMD Ryzen 5000 serisi mobil işlemcilerden alan ve NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti dizüstü bilgisayar ekran kartını kullanan ‘Swift X’ dizüstü bilgisayar modelini tanıttı. Cihazın, yaratıcı profesyonellere hareket halindeyken güçlü performans ve 17 saate kadar pil ömrü vadettiği ifade edildi. Şirket ayrıca; 1.39 kilogram ağırlığındaki ve 17.9 milimetre inceliğindeki tamamı metal bir kasa ile gelen bilgisayarın, sRGB renk gamının yüzde 100’ünü destekleyen 14 inç boyutunda FHD bir IPS ekran ile tüketici beğenisine sunulduğuna işaret etti.  

Tayvan merkezli teknoloji şirketi Acer, kısa bir süre önce yaptığı yeni bir tanıtım etkinliğinde ‘Swift’ ailesinin en yeni üyesi olan ‘Swift X’ dizüstü bilgisayar modelini görücüye çıkardı. Ultra taşınabilir bilgisayar tasarımını “Zen 3 mimarisi” kullanan AMD Ryzen 5000 serisi mobil işlemci ile yeni bir seviyeye taşımayı hedefleyen ultra hafif ve ince cihazın, en yeni NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti dizüstü bilgisayar ekran kartlarından güç aldığı belirtildi. Acer Swift X’in ayrıca, EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) bölgesinde 2021 yılının yaz döneminde 899 euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunulacağının da altı çizildi. 

Acer Inc. Dizüstü Bilgisayarlar, BT Ürünleri İşletmesi Genel Müdürü James Lin, konuya ilişkin açıklamasındaAcer’ın yeni dizüstü bilgisayar modelleri, tüketicilere yüksek performans ile ultra taşınabilirlikte zengin seçenekler sunmak üzere tasarlandı. Profesyonel kullanıcılar, gün boyunca yanlarında taşıyabilecekleri kadar küçük, ancak aynı anda birden çok programı çalıştıracak kadar güçlü ve sade görünen bir dizüstü bilgisayara ihtiyaç duyuyor. Tasarladığımız her cihazla daima bu dengenin peşindeyiz” ifadelerine yer verdi.  

AMD Müşteri İş Birimi Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Saeid Moshkelani ise “Son derece verimli ve güçlü olan AMD “Zen 3” çekirdek mimarisinden güç alan Acer Swift X, yüksek performanslı ve ultra taşınabilir tasarımı ile çarpıcı bir pil ömrü sunuyor. İçerik üreticiler, yayıncılar ve yaratıcı profesyoneller için birinci sınıf, ödün vermeyen çözümler sunmak için Acer gibi önemli ortaklarımız ile iş birliği yaptığımız için gurur duyuyoruz” diye konuştu.  

Acer Swift X dizüstü bilgisayar, Swift portföyü içerisinde yeni bir segmenti temsil ediyor

Acer Swift X Dizüstü Bilgisayar

Aktarılan detaylara göre; Acer Swift X dizüstü bilgisayar, serinin harici grafiklere sahip ilk modeli oluşu ve 1.39 kg’lık hafifliği ile Swift portföyü içerisinde yeni bir segmenti temsil ediyor. Taşıdığı NVIDIA’nın Ampere mimarisine dayanan NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti dizüstü bilgisayar GPU’sunun AMD Ryzen 7 5800U mobil işlemci ve 16 GB RAM ile birleşimi, video editörleri ve fotoğrafçılar gibi yaratıcı profesyonellere ihtiyaç duydukları gücü sağlamayı hedefliyor. Swift ailesinin konseptine sadık kalan cihazda, tüm bu donanımlar 17.9 mm inceliğindeki bir metal kasaya sığdırılıyor. 

Acer; Swift X’in üretkenlik kabiliyetlerinin, kullanıcının tüm verileri yanında taşıyabilmesini sağlayan 2 TB’a kadar SSD ile desteklendiğine ve hızlı şarj destekli 59W bataryası ile 17 saate kadar kullanım olanağı verdiğine işaret ediyor. Cihaz; yüzde 85.7 ekran/gövde oranı, 300 nit parlaklık ve yüzde 100 sRGB özellikleri sunan 14 inç büyüklüğündeki FHD IPS ekranıyla, 4K video düzenleme ve fotoğrafları en iyi şekilde görmeyi mümkün kılmayı vadediyor. Bağlantı yuvaları arasında yer alan USB Tip-C ile ultra hızlı veri aktarımı, video izleme ve pil şarj işlemleri yapılabilirken Wi-Fi 6 desteği de genel olarak bağlantı hızının artmasını mümkün kılıyor.  

Dizüstü bilgisayar; ayrıca “Windows Hello” aracılığıyla daha güvenli oturum açma için bir parmak izi sensörü, daha akıcı görüntülü görüşmeler için yapay zekâ destekli gürültü engelleme özelliği ve uzun süren kurgu işleri esnasında göz yorgunluğunu azaltan “Acer BlueLightShield” teknolojilerini de beraberinde getiriyor. Daha ağır iş yükleri düşünülerek tasarlanan yeni Swift X, termal verimliliğini optimize etmek için 59 adet 0.3 mm kanatlı bir fandan ve bir çift D6 bakır ısı borusundan yararlanıyor. Bununla birlikte, bir dizi başka yenilik de dizüstü bilgisayarın soğutma verimliliğini artırıyor. Yeni Swift’te yer alan hava girişli klavye tasarımı, standart bir klavyeye göre yaklaşık yüzde 8-10 daha fazla ısının dışarı atılmasını sağlıyor ve fanın üst kısmında oturan ve eğimli bir düzleme sahip olan stereo halka, hava akışında yüzde 5-10’a varan bir iyileşme sağlıyor. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Acer Swift 3 ve Acer Aspire 5 tanıtıldı 

Acer, 11. Nesil Intel Core İşlemcili Swift 5’i Türkiye’de Satışa Sundu

Acer, Antimikrobiyal Ekran Kaplamalı Swift 5 Dizüstü Bilgisayar Modelini Tanıttı  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz