turkcellde ödemeli arama nasıl yapılır

Önemli bir arama yapmanız gerektiğinde eğer bakiyenizin bittiğini görürseniz korkmayın. Çünkü Turkcell içi ödemeli arama ya da ödemeli mesaj atma seçenekleri ile iletişime ara vermeden devam edebilirsiniz. Bu yazımızda Turkcell’de ödemeli arama nasıl yapılır sorusunu yanıtlayarak, bu uygulamanın detaylarından bahsedeceğiz.

Artık devir, iletişim devri. Öyle ki evden çıkarken yanımıza almayı kesinlikle ihmal etmediğimiz en önemli eşyalarımızdan birisi de cep telefonlarımız. Telefonumuzu unutmak, şarjımızın bitmesi ya da arama yapamamak belki de gün içinde yaşayabileceğimiz en büyük aksilikler arasında. Özellikle de faturasız hat kullanıyorsanız ve tam arama yapmanız gerekirken bakiyenizin bitmesi ne büyük talihsizlik, değil mi? İşte bu tip durumlarda Turkcell ödemeli arama seçeneği ile bu talihsizlikten kurtulabilir ve ulaşmak istediğiniz kişiyle iletişim kurabilirsiniz.

Ödemeli Arama Nedir?

Eskiden çok daha popüler bir uygulama olan ödemeli arama, daha çok faturasız hat sahiplerinin kullandıkları bir uygulamadır. Bilindiği gibi faturasız hatlarda TL bakiyesi ya da paket sonlandığı zaman hattınız dışarıya aramalara kapanır. Ancak acil durumlar ya da arama yapmanız gereken herhangi bir durumda ödemeli arama talebinde bulunarak karşı tarafa sizi araması için bir istek gönderebilirsiniz. Faturalı hat sahiplerinin de daha çok faturaları kabardığında ve paketlerindeki dakikalar bittiğinde kullandıkları bu yöntem sayesinde her daim iletişim kurabilmek mümkün hale geliyor.

Ödemeli arama yapmanın temel mantığı, aslında aramak istediğiniz ama bakiyeniz yeterli olmadığı için arayamadığınız kişiye bir istek göndermektir. Eğer istek gönderdiğiniz kişi kendisine gelen ödemeli arama çağrısını kabul ederse bu sefer sizin telefonunuz çalar ve açar açmaz görüşmeye başlayabilirsiniz. Ya da ödemeli arama isteğini gören taraf aramayı reddedip kendisi sizi doğrudan arayabilir. Ödemeli arama çağrısının yanıtlanmasından sonra başlayan görüşme bedeli ise görüşmenin başlaması ile ücretlendirilmeye başlar.

Turkcell Ödemeli Arama Nasıl Yapılır?

Turkcell operatörünü kullananlar; hatlarındaki bakiyeleri ya da paketleri bittiği zaman ödemeli arama gerçekleştirebilirler. Bunun için yapılması gereken işlemler ise oldukça basit. Karşı tarafa ödemeli arama isteği göndermek için;

 • Telefonunuzun arama menüsünü açarak *135* yazın
 • Ardından arayacağınız numarayı yazın
 • Numaradan sonra # işaretini ekleyerek arama tuşuna basın.

Yani oluşturmanız gereken format; *135*numara# şeklinde olmalıdır. Eğer arama isteği gönderdiğiniz kişi talebinizi kabul ederse bu sefer sizin telefonunuz çalacak ve karşı tarafla görüşmeniz başlayacaktır.

Ödemeli Arama Nasıl Cevaplanır?

Telefonunuza gelen bir ödemeli arama talebini kabul ederek görüşmeye başlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Size yapılan bir ödemeli arama talebi olduğunda öncelikle ekranınıza bir arama gelir.
 • Ekrana gelen bu aramayı cevapladığınızda bir sinyal sesi ya da doğrudan doğruya bir ödemeli arama anonsu duyarsınız.
 • Eğer aramayı reddetmek istiyorsanız sinyal sesinden önce gelen çağrıyı sonlandırabilirsiniz.
 • Aramayı kabul etmek istiyorsanız sinyal sesini beklemeniz ya da telesekreterin yönlendirdiği tuşa basmanız yeterli olacaktır.

Turkcell Hattını Ödemeli Aramaya Açma ve Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Turkcell ödemeli arama açma işlemini gerçekleştirerek siz de diğer Turkcell kullanıcılarının sizi ödemeli aramasına izin verebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken işlem ise son derece basittir.

 • Telefonunuzun mesaj bölümüne “ODEMELIAC IC” yazarak 2222’ye mesaj göndermeniz yeterlidir.
 • Ödemeli arama uygulamasını kapatmak için de aynı şekilde yine mesaj bölümüne “ODEMELIKAPAT IC” yazarak 2222’ye mesaj göndermelisiniz.

Turkcell’in Ödemeli Mesaj Servisi Var mı?

Turkcell ödemeli arama seçeneği ile TL bakiyeniz ya da paketiniz bitse dahi yukarıdaki işlemleri gerçekleştirerek aramak istediğiniz kişilere erişim sağlamaya devam edebilirsiniz. Durum böyle olunca pek çok Turkcell abonesi, “Turkcell ödemeli mesaj nasıl atılır, ödemeli arama hizmetinde sunulan imkanlar mesajlaşma için de geçerli mi?” diye merak ediyor. Ancak maalesef Turkcell operatörünün sağladığı ödemeli arama olanakları mesaj atma konusunda geçerli değildir.

Turkcell’de Ödemeli Arama Sınırları

Ödemeli arama uygulamasındaki önemli noktalardan birisi; arama limiti ve arama süresi sınırıdır. Bu şekilde yapılan çağrılarda arama süresi en fazla 10 dakika sürmektedir. Bu sürenin sonunda arama otomatik olarak sonlandırılır. Yine ödemeli aramaların sayısı için de belirli bir limit bulunuyor. Daha çok suistimallerin önüne geçmek için getirilen bu limitler ile aynı gün içinde yapılabilecek ödemeli arama sayısı;

 • Karşı tarafın reddettiği talepler,
 • Karşı tarafın meşgul olduğu esnada yapılan talepler ve
 • Karşı tarafın kabul ettiği fakat bu sefer de talepte bulunanın telefonu kapattığı taleplerle beraber toplam 2’dir. Bu şekilde 2’yi aşan ödemeli arama talepleri o gün için sistem tarafından engellenmektedir.

Diğer Operatörlere Ödemeli Arama Yapılabilir mi?

Ödemeli arama uygulamasına ilişkin bir diğer sınırlama ise aramayı hangi operatöre yapmak istediğiniz konusundadır. Turkcell’den Turkcell’e yapılan ödemeli aramalarda yukarıdaki limitler dışında herhangi bir sınırlandırma söz konusu değildir. Yani Turkcell aboneleri birbirleri arasında diledikleri gibi ödemeli arama yapabilirler.

Turkcell’den Vodafone ödemeli arama nasıl yapılır ya da Turkcell diğer operatörleri ödemeli arama gibi bir seçenek var mı diye merak edenler için cevabımız maalesef olumsuz olacak. Çünkü biraz önce de değindiğimiz gibi Turkcell kullanıcıları yalnızca aynı operatörün abonelerine, yani Turkcell kullanıcılarına, ödemeli arama isteği gönderebiliyorlar. Aynı şekilde diğer operatörlerden de Turkcell kullanıcılarına ödemeli arama yapılamıyor.