Bugüne kadar karşımıza çıkan en gelişmiş Game Boy modeli Analouge, nostalji rüzgarı estirmeye hazırlanıyor.

Analouge’un, Game Boy ve retro konsol severleri derinden etkileyecek yeni modeli Game Boy: Analouge Pocket karşımızda.2020 yılında çıkması planlanan cihazın 199 dolarlık bir fiyatı olacağı tahmin ediliyor.

Yeni Game Boy kendine has retro tarzıyla tasarımından çok konuşulacağını müjdeler nitelikte. Siyah, şık, sade bir görünüme sahip olan bu cihazda Game Boy’un standart düğmeleri ve kasetler için bir yuvası var ama retro tasarımı kopyalamak yerine cihaz kendine has bir tarzla karşımıza çıkıyor. Cihazda hiçbir etiket olmadığı için ‘gizli mod oyun sistemine’ benziyor.

Dikey modda tasarlanan Game Boy: Anolouge Pocket’ın, yatay değil de dik kullanımı olması daha rahat bir kullanım sağlayacağa benziyor. Bu özelliği ile daha kolay bir kullanıma sahip olması dikkatleri üzerine topluyor.

Analogue CEO’su Christopher Taber’in cihazın tasarımıyla alakalı düşünceleri şu şekilde: “Video oyunu endüstrisi, diğer endüstrilere kıyasla tasarım konsept araştırmasında çeşitlilik açısından gelişiyor. Bu sınırı elimizden geldiğince zorlamak istiyoruz, aksi takdirde bizim için bir çekiciliği kalmaz” .

Analogue Pocket, emülatörden güç almıyor. Doğrudan kartuş sistemini barındırıyor. Klasik modelin dışında Color ve Advance kartuşlarını da çalıştıran yeni nesil model, böylelikle 2.700’den fazla oyuna erişim sağlıyor. Cihazın ilk dikkat çeken özelliği ekran çözünürlüğü oluyor. 3,5 inçlik LCD ekrana sahip cihazın ekranı ise 1600×1440 piksel çözünürlükte. Piksel yoğunluğu ise 665 ppi olarak açıklanıyor.

2020 yılında çıkması beklenen Game Boy: Analouge Pocket’ın 200 dolar civarında satışa sunulması beklenirken, net bir fiyat ve çıkış tarihinden şimdilik söz edemiyoruz.