Okuma Süresi
2 dakika

Apple TV+, aday olduğu üç kategoride de ödül kazanmayı başardı

Bu sabaha karşı dağıtılan 94. Oscar Ödülleri’nde En İyi Film Ödülü’nü Apple TV+’ta yayımlanan CODA isimli film kazandı. Siân Heder’in yazıp yönettiği film, bütün fertleri işitme engelli olan bir ailede duyma yeteneğine sahip olan Ruby’nin (Emilia Jones) hikâyesini anlatıyor. Ruby bu yeteneğini müzik tutkusunun ardından gitme isteği yönünde kullanmak isterken, bir taraftan da ailesinin dış dünyayla olan bağı olma rolü arasında sıkışıp kalıyor. CODA, En İyi Film’in yanı sıra En İyi Uyarlama Senaryo (Siân Heder) ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Troy Kotsur) dallarında da Oscar’a adaydı ve bu iki dalda da ödülleri evine götürdü.

CODA ile Oscar’da yaşanan ilkler

Los Angeles’taki Dolby Theatre’da düzenlenen törende Oscar tarihinde ilkler de yaşandı. Bunlardan ilki, bir dijital yayın platformunun En İyi Film Oscar’ını kazanması oldu ve Apple TV+, CODA ile bunu başaran ilk platform olmayı başardı. CODA ayrıca aday olduğu bütün kategorilerde ödüle uzanmayı başaran ilk yapım olarak da dikkat çekti. Bununla birlikte, işitme engelli bir insanın Oscar ödülü kazanması da bu törene damga vuran ilklerden biri oldu. Öte yandan, New York Times’da yayımlanan bir yazıya göre, Apple, bu yapımın pazarlama faaliyeti için 20-25 milyon dolar harcadı. Şunu da not edelim: CODA, Apple orijinal yapımı değil, şirket bu filmin yayın haklarını 2021 Sundance Film Festivali’nde 25 milyon dolara satın aldı. (CODA: ‘Child of deaf adults’ın kısaltması ve “işitme engelli aileye doğan çocuk” şeklinde Türkçe’ye aktarmak mümkün)

Apple CEO’su Tim Cook, Coda ile üç Oscar kazanan film ekibini gönderdiği tweet ile kutladı

Diğer dijital yayın platformlarının Oscar performansları

94. Oscar Ödülleri’nde diğer dijital yayın platformlarının performansına baktığımızda  ilk sırada Netflix’i görüyoruz. The Power of the Dog ile12 dalda ödüllere aday olan Netflix, filmin Jane Campion’a  En İyi Yönetmen dalında ödül getirdi. Netflix bu yılki Oscar ödüllerinde toplam 27 adaylığına sahipti ve yalnızca Campion’ın kazandığı ödülle evine döndü. Diğer dijital platformlardaki dağılım ise şöyle:

Disney+

Cruella, En İyi Kostüm Tasarımı

Encanto, En İyi Animasyon

West Side Story, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Ariana Debose – Bu film, HBO Max’te de gösteriliyor)

Amazon Prime Video, 94. Oscar Ödülleri’nde Being the Ricardos ile En İyi Kadın (Nicole Kidman), En İyi Erkek (Javier Bardem), En İyi Yardımcı Erkek (J.K. Simmons) ve En İyi Saç ve Makyaj (Coming 2 America) ile dört dalda aday gösterilirken, bu dallarda ödül kazanamadı.

Amy Schumer, Regina Hall ve Wanda Sykes’ın sunduğu 94. Oscar Ödülleri’ni kazananları şu bağlantıdan görebilirsiniz.

Görsel, ABC News’dan alınmıştır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz