PlayStation 5 için merakla beklenen bu dönemde ortaya dikkat çekici bir iddia atıldı. Bir kaynağın söylediğine göre PlayStation 5’in fiyatı ve çıkış tarihi belli.

Aynı kaynak, The Last of Us Part 2’nin çıkış tarihini de sızdırmıştı. Edinilen bilgilere göre kaynak hem PlayStation 5’in çıkış tarihini hem de fiyatını açıkladı.

PlayStation 5’in yakın tarihlerde satışa sunulacağı Sony’nin yaptığı bir açıklamayla duyurulmuştu. Ancak şirket yeni PlayStation’ın çıkış tarihini de fiyatını da açıklamamıştı. 2020 sonlarına doğru kullanıcılara sunulması beklenen PlayStation 5 hakkında bir kaynak ise hem net tarih verdi hem de cihazın fiyatını açıkladı.

Sony, yeni PlayStation 5’le alakalı ser veriyor sır vermiyor. Cihazla alakalı edinilen bilgiler yok denecek kadar az. Sony nadir de olsa cihazla alakalı açıklamalarda bulunuyor ya da sızıntılar üzerinden yeni PlayStation’la alakalı bilgiler paylaşılıyor. Haliyle oyunseverler de Sony’nin yeni PlayStation ile alakalı neredeyse hiç açıklama yapmamasına oldukça tepkili. Sony, PlayStation 5’le alakalı somut hiçbir veriyi kullanıcılara sunmadığı için meraklıları, sızıntı bilgilerle yeni PlayStation’ı hayal etmeye çalışıyor.

Geçmişte yaşanılan sızıntılar da göz önüne alındığında sözü dinlenesi bir kaynak ise, PlayStation ile alakalı oyunseverlerin en çok merak ettiği detayları komuoyu ile paylaştı. İddiaların sahibi, Sony’nin beklenen oyunlarından The Last of Us Part 2’nin çıkış tarihini çok önceden duyuran kişi. Bu yüzden ortaya çıkan sızıntılar oyunseverleri oldukça heyacanlandırdı.

Kaynağın söylediğine göre; PlayStation 5, 1994 yılından beri üretilen PlayStation oyunlarının tümüyle uyumlu olacağı yönünde. Yani yeni konsolla, PlayStation 1 için geliştirilen oyunların diskleri bile çalışacak.

Kaynak ayrıca, PlayStation 5’in 20 Kasım 2020 tarihinde piyasaya sürüleceğini ve fiyatının 499 dolar olacağını da bildirdi. Yani PlayStation 5, Türk lirasıyla yaklaşık olarak 3.000 TL olacak.

Sızıntılar her ne kadar gerçekleşebilir olsa da bunun resmi bir açıklama olmadığını ve Sony’den konuyla alakalı bir açıklama gelmediğini bildirmek gerek. Kaynağın yaptığı açıklamalar tamamiyle bir iddia durumunda olduğundan dolayı, kesin tarih ve fiyat için Sony’den gelecek olan açıklamayı beklemekte fayda var gibi görünüyor.