Sony’nin bir sonraki nesil PlayStation konsoluyla ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Microsoft-Activision birleşmesi incelemeleri kapsamında yayınlanan bir belgeye göre Sony’nin PlayStation 6’yı 2027’den önce çıkarmayı düşünmediği görüldü.

Oyun konsolları alanında Microsoft ile büyük bir rekabet içinde olan Japonya merkezli Sony, iki yıl önce gelişmiş teknolojilerle dikkat çeken yeni nesil konsolu PlayStation 5’i tanıtmıştı. Daha sonra ise şirketin farklı PS5’ler üzerinde çalıştığı iddia edilmişti. Geçtiğimiz haftalarda da söz konusu konsol hakkında birtakım yeni bilgiler gelmişti.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken PlayStation 6’nın ne zaman çıkacağı da büyük bir merak konusu olmuştu. Şimdi de bu konuyla ilgili önemli bir gelişme yaşanarak ortaya çıkan bir belge, Sony’nin bu cihaz için planlarını ortaya çıkardı.

Yeni PlayStation’un 2027’den Önce Çıkması Beklenmiyor

Söz konusu belge, Birleşik Krallık’ın rekabet otoritesinin Microsoft’un Activision Blizzard’ı 68 milyar dolara satın alma teklifine yönelik derinlemesine incelemesinin bir parçası olarak bugün herkese açık bir şekilde paylaşıldı. Sony, Microsoft ve Activision arasındaki bu birleşmeye şiddetle itiraz ediyor. Belgede yer alan bir metin de Call of Duty’nin PlayStation’da kalma süresiyle alakalı bir bölümü barındırıyor. Sony, burada popüler seriye erişimini 2027’de kaybedeceğini vurguluyor. Devamında ise asıl dikkat çeken kısım geliyor ve şirket, PlayStation konsolunun bir sonraki nesli çıktığında CoD’a ve diğer Activision oyunlarına olan erişimi kaybedeceğini aktarıyor.

Bu belgeden, Sony’nin 2027’den önce yeni PlayStation’u çıkarmayı düşünmediği anlaşılıyor. PS6 için tam olarak kesin bir tarih olmasa da yeni cihaz için önümüzde en az bir beş yılın olduğu görülüyor. 2020’de çıkan PS5’in ise uzun bir süre daha en ön sırada yer almaya devam edeceği anlaşılıyor. Örneğin PS5’de 2013 yılında piyasaya sürülen PS4’ten tam yedi yıl sonra çıkmıştı.

Call of Duty olayında ise Sony’nin gerçekten oyuna erişimi kaybedip kaybetmeyeceği hakkında da tartışmalar yaşanmaya devam ediyor. Fakat Xbox başkanı Phil Spencer’ın yaptığı açıklamaya göre bunun gerçekleşmeyeceği, PlayStation var olduğu sürece CoD’un da orda olacağı açıklanmıştı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz