Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Uygulanan sosyal izolasyon ve karantina tedbirleri nedeniyle bu yıl Ramazan Bayramı’nda insanlar evlerinden çıkamadı. Yaşanan bu dönemde GSM operatörleri bayramın birinci gününde yaşanan yoğun trafik nedeniyle kesilmeler yaşadı. Bu kesinti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın gözünden kaçmadı ve üç GSM operatörü için de inceleme başlatıldı.

Ramazan Bayramı sebebiyle ülkemizde 81 ilde de, sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Söz konusu yasak sevdikleriyle görüşemeyen kişileri elbette ki telefon trafiğine itti. Bayramın birinci günü insanların bayram kutlamak amacıyla birbirlerini araması sonucunda GSM operatörlerinde önemli derecede bir yoğunluk yaşandı. Bu yoğunluk karşısında çöken GSM operatörleri maalesef yine sınıfta kaldı. 

GSM operatörleri suçu birbirlerine attı

Bayramın birinci günü insanların birbirleriyle iletişim kuramaması sonucunda, birçok kişi sosyal medya üzerinden söz konusu iletişim kuramama problemini dile getirmişti. Elbette ki alınan bu şikayetler sonucunda üç GSM operatörü de sosyal medya hesaplarından müşterilerine bilgi vermek amacıyla paylaşımlar yaptılar. Ancak hiçbir GSM operatörünün yaşanan kesintilerle alakası olmadığını paylaşması ve kesintinin diğer operatörlerden kaynaklandığını belirtmesi ise oldukça garip bir durum olarak değerlendirildi. 

Yaşanan iletişim kesintisinin sektörel kaynaklara göre; bir operatörde gerçekleştiği ancak tüm iletişim ağının etkilendiği haberi alındı. Hürriyet’te yer alan habere göre, henüz ismi açıklanmayan bir GSM operatörü hatlarda yaşanan yoğunluk sebebiyle çöktü. Yaşanan çöküntü sebebiyle diğer operatörlerin de sadece şirket bünyesinde hizmet vermeye devam ettiği bilgisi ulaştı. Yani üç GSM operatörünün de yaptığı “sorun bizden kaynaklı değil” paylaşımları doğru ancak, içlerinden birinin yalan söylediği ortaya çıkmış oldu. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı inceleme başlattı

Yaşanan iletişim kesintisi sebebiyle, Bakanlık yetkilileri üç GSM operatörüyle de iletişime geçip sorunun ne olduğunu öğrenmek istemişler. Ancak hiçbir GSM operatöründen yeterli bilgiyi alamayan yetkililer tatmin edici yanıtları bulamadıkları için yeni bir teknik inceleme başlattılar. Haberleşme Genel Müdürlüğü’nün başlatmış olduğu teknik incelemeden sonra Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı nihai kararı verecek.

İstanbul depreminden sonra GSM operatörlerine 19.5 milyon TL’lik ceza kesilmişti

Eylül ayında yaşanan 5.8’lik İstanbul depreminden sonra İstanbullular, 72 saat birbirleriyle iletişim kuramamış ve GSM operatörleri hizmet verememişti. Yaşanan iletişim kesintisinin ardından, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, üç operatöre de toplamda 19.5 milyon TL’lik ceza kesmişti.                                                                                   

Bayram’da yaşanan kesintinin sonuçlarını ise önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz. Hangi operatörün doğruyu söyleyip söylemediği ortaya çıkacak.

İlginizi Çekebilir:

Yeni GSM Operatörü Yolda

GSM Operatörlerine Ceza

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz