Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Qualcomm her telefon 5G özelliğine sahip olabilsin diye 4K HDR video ve 120 Hz ekran desteği ile yeni Snapdragon 690 işlemcisini piyasaya sürdü.

Qualcomm piyasaya sunulmaya başlayan 5G yonga setli yeni nesil ağ standardı için desteğe sahip ilk 6 serisi yongalarından olan Snapdragon 690‘ı çıkarıyor, fakat bütçe dostu telefonlarda kullanılması düşünülen bu yeni işlemci 5G’nin 6GHz’in yavaşlatılmış alt versiyonunu içeriyor ve mmWave standardı kadar hızlı olmayacak.

Yeni Snapdragon 690 sadece 5G desteği dışında önceki 6 serisi yongalara göre bazı yeni özellikler ile geliyor. Qualcomm yaptığı açıklamada Snapdragon 675‘e kıyasla yüzde 20 daha iyi işlemci performansı ve yüzde 60 daha hızlı grafik özelliklerine sahip olacağını söyledi.

Yeni bir Snapdragon X51 modem aracılığıyla eklenen 5G desteği sayesinde 5G teknolojisinin yaygınlaştırılması için önemli bir adım atılmış oldu. Şirketin 6 serisi, bu çipleri orta kademe ve bütçe dostu telefonlarda kullanılacak. Daha önce 5G teknolojisi en üst düzey 8 serisi (amiral gemisi Snapdragon 865) ve yarı premium Snapdragon 765 ve 768G yongalarıyla sınırlıydı.

Snapdragon 690‘ın kullanılmaya başlanması zaman alacak gibi gözükse de pahalı telefonları satın alamayanlar için yeni teknolojiyi yaymaya yardımcı olacak.

Snapdragon 690 ile 4K HDR Video ve 120 Hz Ekran Desteği

Bu yeni işlemci 5G’ye ek olarak 6 serisine ilk defa gelen üst düzey özelliklere de sahip. Snapdragon 690 ilk defa sahip olacak özellikler olarak 120Hz ekran yenilenme hızına ve 4K HDR video çekimine sahip olacak. Ayrıca orta segment cihazlarda 192 MP kameraya da olanak tanıyacak.

Yeni yonga setiyle birlikte cihazlarını piyasaya çıkarmayı düşünen şirketler arasında HM2, LG, Motorola, Sharp ve TCL bulunuyor. Snapdragon 690 ile çalışan ilk telefonları 2020 yılının ikinci çeyreğinde görmeyi bekliyoruz.

İlginizi Çekebilir:

Qualcomm’un Yeni Snapdragon 768G 5G İşlemcisi Duyuruldu

Redmi 10X Serisiyle Orta Segmentte 5G Rekabeti Artıyor

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz