Apple Cadılar bayramına denk getirdiği bir etkinlikle yeni Macbook Pro ve iMac serisini ve bu seriye güç veren yeni işlemcilerini sadece YouTube üzerinden yaptığı bir tanıtımla duyurdu. Neden cadılar bayramı diye altını çizdiğimi merak ediyorsanız bu tanıtımın afişinde “Korkunç Hızlı” tabirini kullandı. Rakipler için korkutucu olmasının sebebi performans, kullanıcılar için ise pahalı olması. M3 serisi, özellikle yüksek performanslı yaratıcı işler yapanlar için gerçekten heyecan verici bir işlemci. Sebebi iş süreçlerini kısaltması ve böylelikle çalışanların daha az yorulmasına, kendilerine daha çok zaman ayırmalarına yardımcı olması. Tabi ki iş yükü artanlarda olacaktır.

Profesyoneller için her ne kadar fiyatları yüksek olsa da tercih sebebi olacağı gün gibi ortada. Her şeyden önce stabil bir işletim sistemi, ekosistem sorunu en az olan marka olarak Apple M3 işlemci ve MacBook Pro serisiyle hedeflediği kitleye ulaşacaktır diye düşünüyorum. Ülkemiz için sorun biraz daha farklı. Döviz kuru ve yüksek vergiler sebebiyle, bizim bu ürünlere erişimimiz bir Avrupalı ya da Amerikalıdan daha zor olacak. Bu işin teknoloji severlik, lüks tutkusuyla alakası yok. Üretilen pek çok video içeriğin altında yazılan yorumların bir kısmı haklı isyan ama büyük bir kısmı gereksiz bence. Kaliteli, performanslı, iş gören teknolojiden uzaklaşan bir ülke olmayı günün sonunda hiçbirimiz hak etmiyoruz. Yetenek anlamında yurtdışında olan rakiplerimizden eksiğimiz yok fazlamız var. Ekonomik sorunlar yüzünden onlarla yarışamıyor olmak can sıkıcı.


Ürünü deneyimleme fırsatım olmadığı için net karşılaştırma yapamıyorum ama Apple’ın açıkladığı veriler ve karşılaştırmalara bakarsak, sadece kendiyle yarıştığını, rakiplerinin çok ötesinde olduklarını görüyoruz. Dediğim gibi bunu kendi kıyaslamam olarak değil onların söylediklerine göre yazıyorum.

Şimdi Apple’dan gelen hız karşılaştırmalarına bakalım;

Yeni 24 inç iMac

M3 çipe sahip iMac, M1 çipe sahip önceki nesle göre 2 kata kadar daha hızlı. Ve yeni iMac, Intel tabanlı bir iMac’ten geçiş yapan kullanıcılar için en popüler 27 inç modellere kıyasla 2,5 kata kadar, en güçlü 21.5 inç modelden ise 4 kat daha hızlı. Yeni 24 inç iMac’te ayrıca 11,3 milyon piksel ve bir milyardan fazla renk sunan geniş 4.5K Retina ekran ve daha hızlı kablosuz bağlantı bulunuyor. Yeni iMac ayrıca, iPhone ile kesintisiz bir deneyim sağlıyor. Sınıfının en iyisi kamera, hoparlörler, mikrofonlar ve macOS Sonoma ile birlikte her zamankinden de iyi hale gelen, M3 çipe sahip iMac, ailelerden küçük işletmelere, kreatif işlerle uğraşanlardan öğrecilere ve oyunculara kadar herkes için ideal. Müşteriler yeni iMac’i bugünden itibaren sipariş edebilir. Yeni iMac, 10 Kasım Cuma günü satışa sunulacak.

M3 çipe sahip 14 inç MacBook Pro

M3 çipe sahip MacBook Pro, öğrencilerden iş yeri sahiplerine, müzisyen olmak isteyenlerden video editörlerine kadar, tutkularının peşinden giden her türlü kullanıcı için ideal bir laptop. M3 çipe sahip 14 inç MacBook Pro, M1 çipe sahip 13 inç MacBook Pro’ya kıyasla yüzde 60’a kadar daha hızlı. Üstelik gelişmiş termal sistemi sayesinde M3 çipin tüm potansiyelini açığa çıkararak sürdürülebilir performans sunuyor.2 62.999 TL’den başlayan harika fiyatlarıyla MacBook Pro her zamankinden daha yüksek performans ve özellikler sunuyor.
M3 çipe sahip MacBook Pro ile:
•Final Cut Pro’da render performansı, Core i7 işlemcili 13 inç MacBook Pro’dan 7,4 kata kadar3 ve M1 çipli 13 inç MacBook Pro’dan yüzde 60’a kadar daha hızlı.2
•Xcode’da kod derleme, Core i7 işlemcili 13 inç MacBook Pro’dan 3,7 kata kadar ve M1 çipli 13 inç MacBook Pro’dan yüzde 40’a kadar daha hızlı.
•Microsoft Excel’de hesap tablosu performansı, Core i7 işlemcili 13 inç MacBook Pro’dan 3,5 kata kadar ve M1 çipli 13 inç MacBook Pro’dan yüzde 40’a kadar daha hızlı.

M3 Pro çipe sahip 14 inç ve 16 inç MacBook Pro

M3 Pro çipe sahip MacBook Pro kod yazanlar, kreatif işlerle uğraşan kişiler ve araştırmacılar gibi daha zorlu iş akışlarına sahip kullanıcılar için daha da fazla performans sağlıyor, daha fazla birleşik bellek desteği sunuyor ve şimdi M1 Pro çipe sahip 16 inç modele kıyasla yüzde 40’a kadar daha hızlı.
M3 Pro çipe sahip MacBook Pro ile:
Adobe Photoshop’ta filtre ve işlev performansı, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’dan 3 kata kadar ve M1 Pro çipli 16 inç MacBook Pro’dan yüzde 40’a kadar daha hızlı.
Oxford Nanopore MinKNOW’da DNA sıralaması için baz çağırma işlemi, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’dan 20 kata kadar ve M1 Pro çipli 16 inç MacBook Pro’dan yüzde 36’ya kadar daha hızlı.
Adobe Premiere Pro’da metin bazlı düzenleme, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’dan 1,7 kata kadar ve M1 Pro çipli 16 inç MacBook Pro’dan yüzde 30’a kadar daha hızlı.

M3 Max çipe sahip 14 inç ve 16 inç MacBook Pro

M3 Max çipe sahip MacBook Pro; yapay öğrenme programcıları, 3D sanatçıları ve video editörleri gibi ileri seviye iş akışlarıyla çalışan kullanıcılara yönelik performans ve beceriler sunuyor. M1 Max çipe sahip 16 inç MacBook Pro’ya kıyasla 2,5 kata kadar ve en hızlı Intel tabanlı MacBook Pro modelinden 11 kata kadar daha hızlı. Ayrıca, 128 GB’a kadar birleşik bellek desteği sayesinde içerik oluşturucularının birden fazla profesyonel uygulamaya ve eklentiye yayılan büyük ve karmaşık projeler üzerinde kolayca çalışabilmelerini veya orkestra kitaplıklarının tamamına bellekten anında ulaşarak devasa film müzikleri besteleyebilmelerini sağlıyor.
M3 Max çipe sahip MacBook Pro ile:
MathWorks MATLAB’de dinamik sistem simülasyonları, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’dan 5,5 kata kadar ve M1 Max çipli 16 inç MacBook Pro’dan 2 kata kadar daha hızlı.
Maxon Redshift’te render performansı, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’dan 5,3 kata kadar ve M1 Max çipli 16 inç MacBook Pro’dan 2,5 kata kadar daha hızlı.
Blackmagic DaVinci Resolve Studio’da pürüz azaltma, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’dan 2,7 kata kadar ve M1 Max çipli 16 inç MacBook Pro’dan yüzde 65’e kadar daha hızlı.
Son olarak beni en çok tavlayan yeni renk Uzay Siyahı.
M3 Pro ve M3 Max çipe sahip MacBook Pro modelleri, kesinlikle profesyonel görünen göz alıcı yeni bir renk seçeneğiyle sunuluyor: uzay siyahı. MacBook Pro’nun kaplaması, anodize bir yalıtım oluşturan çığır açıcı yapısıyla parmak izlerini büyük oranda azaltıyor. M3 Pro ve M3 Max çipe sahip modeller ayrıca gümüş renk seçeneğiyle ve M3 çipe sahip 14 inç MacBook Pro ise gümüş ve uzay grisi renk seçeneğiyle de sunuluyor. 

Fiyatlar ve Bulunabilirlik

Müşteriler yeni MacBook Pro’yu bugün, yani 30 Ekim Pazartesi gününden itibaren ABD dahil 27 ülkede ve bölgede apple.com/tr/store sayfasından ve Apple Store uygulamasından sipariş edilebiliyor. Modeller 10 Kasım Cuma gününden itibaren müşterilere teslim edilmeye başlayacak ve Apple Store’larda ve Apple Yetkili Satıcılarında satışa sunulacak.
M3 çipli 14 inç MacBook Pro 62.999 TL’den ve eğitime özel 59.059 TL’den başlayan fiyatlarla; M3 Pro çipli MacBook Pro 78.999 TL’den ve eğitime özel 73.069 TL’den başlayan fiyatlarla; 16 inç MacBook Pro ise 94.999 TL’den ve eğitime özel 87.399 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.
Diğer teknik özelliklere, yapılandırma seçeneklerine ve aksesuarlara apple.com/tr/mac sayfasından ulaşabilirsiniz.
Müşteriler Apple Trade In aracılığıyla mevcut bilgisayarlarını takas ederek yeni Mac satın alırken indirimden yararlanabilir.
Apple’dan Mac satın alan müşteriler bir Apple Uzmanı ile ücretsiz Kişiye Özel Online Oturum’a katılabilir, belirli mağazalarda veri aktarımı konusunda yardım da dahil olmak üzere ürünlerinin kurulumunu yaptırabilir ve yeni Mac’lerini kendi istedikleri gibi çalıştırmak için rehberlik hizmeti alabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz