Apple 32 Çekirdekli İşlemci

ABD’li teknoloji devi Apple, üst segment ‘Mac’ bilgisayarlar için 32 çekirdekli bir işlemci modeli üzerinde çalışıyor. Şirketin, benzer şekilde GPU (ekran kartı) çekirdeğini artırmaya yönelik çalışmalar da yaptığı belirtiliyor. 

ABD’li teknoloji devi Apple; kısa bir süre önce ‘MacBook Air’, ‘MacBook Pro’ ve ‘Mac Mini’ modellerinde kullanılacak olan ‘M1’ işlemci mimarisini tanıtmıştı. Fakat şirketin ‘Mac Pro’ gibi daha üst segment cihazlarında, hala ‘Intel’ işlemciler kullanılıyordu. Şirket, konuya ilişkin açıklamasında 2 sene içerisinde tamamen ‘Intel’ işlemcilerle vedalaşarak tüm cihazlarında ‘ARM’ tabanlı kendi işlemcilerini kullanmayı planlandığına işaret etmişti. Tanıtılan ‘M1’ işlemciler; dördü yüksek verimlilik, dördü yüksek performans olmak üzere toplamda 8 işlemci çekirdeği bulunduruyordu. Dolayısıyla işlemcinin, kullanıldığı segmentteki cihazlarda oldukça yeterli kalması bekleniyordu. 

Paylaşılan yeni iddialara göre ise Apple, üst segment ‘Mac’ bilgisayarları için 32 çekirdekli ve ARM tabanlı yeni bir işlemci modeli üzerinde çalışmaya başladı. Kullanılması planlanan 32 çekirdeğin de yüksek performans çekirdeği olduğu ifade edildi. ABD’li teknoloji devinin, söz konusu işlemcileri 2021 yılında piyasaya sürülecek olan Mac modellerinde ya da 2022 yılında tüketici beğenisine sunulacak olan ‘Mac Pro’da kullanmayı planladığı dile getirildi. Ortaya atılan iddialar ayrıca; şirketin, 16 yüksek performans ve 4 güç verimliliği çekirdeğinden oluşan bir işlemci tasarımı geliştirdiğine de işaret etti. Söz konusu tasarımın, yeni nesil ‘MacBook Pro’ ve ‘iMac’ cihazlarda kullanılabileceği ifade edildi.  

Apple, 128 çekirdekli bir ekran kartı modeli üzerinde de çalışıyor

Apple 128 Çekirdekli Ekran Kartı

Aktarılan diğer bilgilere göre ise Apple, benzer şekilde GPU (ekran kartı) çekirdeğini artırmaya yönelik çalışmalar da yürütüyor. 2021 yılının ilk yarısında tanıtılması beklenen yeni ‘Apple Silicon’ işlemcilerde, 128 çekirdekli ekran kartı modelleri kullanılacağı tahmin ediliyor. ABD’li teknoloji devinin; 128 çekirdekli model yanında, 16 ve 32 çekirdekli grafik işlemci birimi modellerini de test ettiği belirtiliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple 2020’de En Çok İndirilen Uygulama ve Oyunları Açıkladı

İtalyan Rekabet Kurumu, Apple’a iPhone’lardaki Suya Dayanıklılık İddiası Nedeniyle 12 Milyon Dolar Ceza Verdi

Apple’ın, ‘iPhone 13’ Serisi Modellerinin Birinde Şarj Girişini Kaldıracağı İddia Ediliyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz