Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

En son Snapdragon 8 Gen 2 işlemci ile tanıdığımız Qualcoom adlı teknoloji devi şimdi de Snapdragon 8 Gen 3 için geri sayımda. Daha önceden Samsung, Xiaomi ve Oppo gibi markalarla çalışan şirketin beklenen ve merak edilen yeni işlemcisine ilişkin ise yeni bilgiler sızdırıldı.

Samsung, Xiaomi ve Oppo ile Çalışıyor

Çok uluslu bir Amerikan şirketi olan Qualcomm, kablosuz telekomünikasyon ürün ve hizmetlerini tasarlayan ve pazarlayan bir telekomünikasyon ekipman şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Gelirinin büyük bir kısmını yonga üretiminden elde eden şirket, karının büyük kısmını ise patent lisanslama işletmelerinden elde ediyor. Ürettiği mobil işlemcilerle de tanınan bir firma olan Qualcomm, özellikle Samsung, Xiaomi, ve Oppo gibi markaların yararlandığı Snapdragon çiplerinin de üreticisi. Hatta en son yine bu markalar tarafından kullanılan Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisi ile tanıdığımız şirket şu sıralarda ise Snapdragon 8 Gen 3’ü piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor.

Snapron 8 Gen 3’ün Teknik Özellikleri

Geçtiğimiz yıl Snapdragon 8 serisinde üç amiral gemisi çipi piyasaya süren Qualcomm, önümüzdeki dönemde ise ileri bir sürüm olan Snapdragon 8 Gen 3’ü piyasaya sürmeyi planlıyor. Şirket tarafından yeni sürümün ne zaman yapılacağına dair tam tarih verilmemiş olsa da, Snapdragon 8 Gen 3 ile ilgili fazlasıyla sızıntı ortaya çıkmış durumda. Elde edilen bilgilere baktığımızda yeni nesil işlemcinin birçok özellik açısından daha başarılı olduğunu görüyoruz. Bilindiği gibi Snapdragon 8 Gen 2, Apple’ın A16 Bionic çipine yakın bir performansa sahipken, Snapdragon 8 Gen 3’ün A17 Bionic çipinden daha güçlü olması bekleniyor. Fakat Apple TSMC’nin 3nm bantlarını A17 Bionic için kapatmasından kaynaklı olarak yeni işlemci, TSMC’nin 3nm sürecini kullanmayacak. Dolayısıyla Snapdragon 8 Gen 3, TSMC’nin 4nm sürecini kullanmaya devam edecek.

Yüksek Hız

Snapdragon 8 Gen 3’ün bir diğer önemli özelliği de, yüksek bir hıza sahip olacak olması. İşlemcinin Cortex-X4’ün 3.20GHz’de çalışması bekleniyor. Bundan önce ise çekirdeğin 3.70GHz’e çalışacağı belirtildi. Ek olarak Snapdragon 8 Gen 3’ün 1+5+2 CPU kümelemesinden kaynaklı olarak daha dazla performans odaklı çalışması bekleniyor. Tabii ki tüm bu veriler, sızıntıların doğru olup olmamasına göre değişiklik gösterebilir.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz