Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Sabancı Holding’in yatırım şirketi Sabancı Ventures, iki girişime yatırım yaptı. Ayrıntılar haberimizde

Sabancı Ventures, iki start-up’a yatırım yaptığını açıkladı. Bu kapsamda Sabancı Ventures, yerli bulut sistem entegratörü olarak müşterilerine veri depolama ve bulut yönetimi gibi hibrit bulut çözümleri sunan Bulutistan ile yapay zekâ odaklı akıllı asistan hizmetleri konusunda uzmanlaşmış Zack.ai’ın hissedarı oldu. Bu yatırımlarla birlikte 2020 yılında kurulan Sabancı Ventures’ın portföyündeki toplam girişim sayısı 4’e yükseldi. Yatırım tutarlarına ilişkin bilgi verilmedi.

Bulutistan ekibi bir arada

Bulutistan en hızlı büyüyen teknoloji şirketi seçildi

Sunduğu ana çözümler arasında sanal sunucu, güvenlik duvarı, veritabanı ve teknik desteğin yer aldığı Bulutistan, Deloitte Technology Fast 50 Türkiye 2019 Programı tarafından Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketi seçilmişti. Şirket 2020 yılında ise teknoloji ve inovasyon kategorisinde IBM Beacon ödülünü aldı.

Zack.ai sesli akıllı asistan ve bot ürünleri geliştiriyor

Zack.ai ise çağrı merkezlerinin yerini alabileceği düşüncesi ile geliştirdiği Natural Language Processing (doğal dil işleme) katmanı ve yüzde 90-95 seviyesinde anlama oranı ile sesli akıllı asistan ve bot ürünleri geliştiriyor. Girişimin bot ürünleri müşteri tutumunun olumlu, olumsuz veya tarafsız olup olmadığını belirlemek için bir metin parçasında ifade edilen görüşleri algoritmalarla sınıflandıran “duygu durumu analizi” özelliğine sahip.

Sabancı Ventures’ın yatırım stratejisi

Sabancı Ventures; siber güvenlik, yapay zekâ, enerji, finansal hizmetler, nesnelerin interneti, malzeme teknolojileri ve lojistik gibi alanlara yatırım hedefliyor. İlk etapta 30 milyon dolar fon büyüklüğüne sahip olan Sabancı Ventures, hem yurt içi hem de yurt dışında yatırımları gündemine aldı. Şirketin yatırım stratejisi ise tohum sonrası ve Seri A aşamalarındaki girişimlere büyüme amaçlı olarak 500 bin –  4 milyon dolar arasında değişen tutarlarda yatırım yaparak, hissedar olmaya dayanıyor.

Görsel: zack.ai ekibi

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz