Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Samsung’un Exynos 2200 işlemcisi, Snapdragon 8 Gen 2’yi Basemark’ın Vitro GPU testlerinde geride bırakıyor.

Akıllı telefon alanında işlemciler oldukça önemli bir yere sahip. Bu süreçte Qualcomm ve MediaTek gibi işlemci üreticilerine son yıllarda Samsung da Exynos işlemcileri ile katılmış durumda. Bazı modellerinde uzun zamandır Exynos işlemcilere yer veren Samsung, yeni işlemcisi ile Snapdragon 8 Gen 2’yi geride bırakmayı başardı.

Exynos 2200, Snapdragon 8 Gen 2’yi Geçti

İşlemciler son dönemde ışın izleme teknolojisi ile mobil oyun performansını büyük ölçüde artırdı. Henüz çok yeni bir sistem olsa da yakın zamanda ışın izleme teknolojisini tüm amiral gemisi işlemcilerde göreceğiz. Bu konuda liderliği ise Samsung Exynos 2200 işlemcisi ile almış durumda.

Samsung Exynos 2200 işlemcisi, Snapdragon 8 Gen 2’yi Basemark’ın Vitro GPU testlerinde geride bıraktı. Vitro GPU testlerinin mobil grafik işlemcilerinin oyunlardaki 3 boyutlu içeriklerdeki performansını ölçtüğünü belirtmeden geçmeyelim. Bu tür kıyaslamalar her ne kadar mükemmel sonuçlar doğurmasa da işlemciler hakkında fikir edinmemizi sağlıyor. Bu testlerde ise Exynos 2200 ve Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 karşı karşıya geliyor.

İşlemcilerin her ikisi de aynı teknolojiyi desteklese de farklı donanımlar kullanarak Vulkan API ve ışın izleme desteğini sunuyorlar. Samsung, RDNA 2 mimarisi ve Exynos 2200’ün Xclipse 920 GPU’su için AMD ile çalıştı. Diğer yandan Qualcomm, ışın izleme özelliklerini kendi bünyesindeki Adreno 740 GPU’ya entegre etmiş durumda.

Test Sonuçları

Test sonuçlarını incelediğimizde ise beklenmedik bir şekilde yeni nesil Exynos 2200, mevcut Snapdragon amiral gemisi 8 Gen 2’den daha yüksek ortalama rakamlar sunuyor. Öte yandan Snapdragon 8 Gen 2, en yüksek FPS değerlerine de ev sahipliği yapıyor. Fakat Snapdragon’un aynı zamanda sahip olduğu düşük FPS rakamları bu sonucu doğurmuş durumda.

Bu tür testler tabii ki yanıltıcı olabiliyor ve tek bir noktaya odaklanıyor. Bu yüzden kesin bir galibiyetten söz etmek pek doğru olmasa da Exynos 2200’ün son dönemin popüler işlemcisi Snapdragon 8 Gen 2’yi geride bırakması yine de etkileyici olarak görülebilir.

Yapılan testlerin sonucunda Exynos 2200’ün Snapdragon 8 Gen 2’yi geride bırakması hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz