Okuma Süresi
1 dakika

Google ile aynı çatı şirkete bağlı olan DeepMind, ChatGPT rakibi Sparrow yapay zekâyı 2023 yılında kullanıma açık hâle getirecek.

OpenAI tarafından geliştirilen sohbet botu ChatGPT tüm dünyada yankı uyandırmaya devam ediyor. Buna karşılık olarak Alphabet’e bağlı olan DeepMind tarafından yeni bir açıklama yapıldı. Çok kısa bir süre sonra ChatGPT rakibi Sparrow’u erişime açacaklarını ve çok daha güvenli olacağını söyledi.

Google’ın Alt Şirketi Tarafından ChatGPT’ye Rakip Olacak Sparrow Geliştiriliyor

Son 10 yıldır yapay zekâ araştırmalarıyla dikkat çeken DeepMind, rakibine karşı geride kalmış gibi görünüyor. OpenAI’ın GPT-3, Dall-E ve ChatGPT gibi modelleri piyasaya sunduğunu düşündüğümüzde, DeepMind’ın sessiz kalması oldukça ilginç görünüyor.

Şirketin yaptığı son açıklamada Sparrow isimli yapay zekâ sohbet botundan bahsedildi. 2023’te özel bir beta sürecini başlatacaklarını açıklayan DeepMind, Sparrow’un hem yararlı hem güvenli olacağının altını çizdi.

Konuyla ilgili konuştuğu röportajda DeepMind CEO’su Demis Hassabis, kullanıcılara sunulan sohbet botlarının “yanlış veya uydurulmuş bilgiler” verebildiğini iddia etti. Buna karşılık olarak Sparrow’un yakında betaya açılacağını söyledi. DeepMind’ın Google ile aynı çatı şirkette olduğunu düşünürsek, Sparrow, arama devinin ChatGPT’ye cevabı olabilir.

“Sohbet Botu Güvenli Cevaplar Verecek”

DeepMind, kendi sohbet botunun güvenli cevaplar vereceğinin altını çiziyor. Bundan dolayı ChatGPT’ye kıyasla daha tutarlı şeyler sunacağını düşünüyoruz. Fakat yaratıcılığın ChatGPT kadar başarılı olup olmayacağını tabii ki bilmiyoruz.

OpenAI CEO’su Sam Altman daha önce, “OpenAI teknolojisinin zaman içinde kullanımıyla ilgili önemli sorunlar olacak; elimizden gelenin en iyisini yapacağız ama her konuyu başarılı bir şekilde öngöremeyeceğiz” şeklinde konuşmuştu.

Kısa süre önce sizlerle paylaştığımız haberde ChatGPT’nin ücretli versiyonunun çıkacağından bahsetmiştik. Habere göre OpenAI’dan yeni bir hamle geldi. Yapay zekâ şirketi, ChatGPT’nin ücretli olacak bir premium versiyonunu test edeceğini açıkladı. Bu versiyon, ‘ChatGPT Professional’ olarak adlandırıldı.

OpenAI, yaptığı açıklamada yeni sürümün ChatGPT’den gelir elde etme amacıyla çıkarıldığına vurgu yaparak şunları söyledi: “Hedefimiz, hizmeti iyileştirmeye ve sürdürmeye devam etmek ve para kazanma, hizmetin uzun vadeli uygulanabilir olmasını sağlamanın bir yolunu bulmaktır.”

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz