Bir süredir Schengen vizesinin Türklere verilip verilmemesi konusunda çeşitli tartışmalar gündemde epeyce yer aldı. Ancak tüm bu tartışmalar sona erdi ve soru işaretleri sonunda cevaplandı. Avrupa Birliği, Schengen vizesi başvurularının dijitalleşmesi için bir uzlaşmaya gidildiğini ilan etti. Böylelikle alınan yeni kurallar yürürlüğe girdiği anda başvurular, Avrupa Birliği’nin bir platformu üzerinden yapılabilecek. Hatta vizeler sahiplerine şifreli barkodlar olarak verilecek.
Avrupa Birliği’nden vize konusunda önemli bir açıklama yapıldı. Buna göre Avrupa Birliği’nin Schengen Bölgesi’nde seyahat etmek isteyen kişilere verilen Schengen vizesi için başvurularda dijitalleşmeye gidiliyor. Bu konuda uzlaşmaya giden Avrupa Parlamentosu ve konseyi, yapılan anlaşma üzerine vize başvurularının dijitalleşmesini sağlayacaklar. İşte detaylar!

Online Vize Başvurusu Yapabileceksiniz

Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi’nin uzlaşması sonucunda ortaya çıkan yeni duruma göre, Schengen vizesinin dijitalleşmesi sağlanarak AB üyesi olmayan ülkelerin vize alma süreci basitleşecek ve modernleşecek. Günümüzde birçok Schengen ülkesi, başvuruların çevrimiçi olarak yapılabilmesi için elektronik vize başvuru sistemini oluşturmuş durumda. Bu sistemler sayesinde başvuru sahipleri vize başvurularını çevrimiçi olarak doldurabiliyor, gerekli belgeleri yükleyebiliyor ve başvuru ücretini ödeyebiliyor. Schengen vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar genellikle ilgili ülkenin konsolosluğu ya da büyükelçiliğinin resmi web sitesi üzerinden çevrimiçi başvuru sistemine erişim sağlayabiliyor. Böylelikle başvuru süreci oldukça kolaylaşıyor. Dijital başvuru sistemleri aynı zamanda başvuruların takip edilmesini de sağlıyor. Başvuru sahipleri, başvurularının durumunu çevrimiçi olarak kontrol edebiliyor, gerektiğinde belgeleri güncelleyebiliyor ya da ihtiyaç halinde ek bilgiler sağlayabiliyorlar. Ve sonunda başvurunun sonucunu da çevrimiçi olarak öğrenebiliyorlar.

Daha Hızlı Vize Süreci İçin Dijitalleşme

Mevcut sistem, gerek vatandaşların gerekse de devletlerin ek masraflara ve evrak işlerine boğulmalarına neden oluyor. Ancak dijitalleşme sayesinde Schengen vize başvuru sürecinin daha hızlı ve daha kullanıcı dostu hale gelmesi amaçlanıyor. Avrupa Birliği tarafından yapılan son açıklamaya göre ise Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi’nin uzlaşması sonucunda yasa yürürlüğe girer girmez Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkeler için de Schengen vizesi başvurusu artık çevrim içi olarak yapılabilecek. Başvurular bir Avrupa Birliği’nin bir platformu üzerinden bu başvuruları gerçekleştirebilecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz