Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika
Opera Software tarafından geliştirilen; Windows, macOS ve Linux işletim sistemlerinde çalışan bir web tarayıcısı olan Opera, “Opera One” a yeni bir asistan ekledi. Opera’nın yapay zeka odaklı internet tarayıcısı olan “Opera One”ın yeni asistanının adı ise Aria. Aria, sahip olduğu yapay zeka desteği sayesinde internet araması yapabiliyor, metin veya kod yazdırma özellikleriyle kullanılabiliyor.
Çeşitli işletim sistemlerinde çalışan bir web tarayıcısı olan Opera’nın yapay zeka odaklı özelliklerle donattığı Opera One, kullanıma sunuldu. Kullanıcıların daha önceden alışmış oldukları Opera’dan çok daha sade bir tasarımı olan tarayıcı, yapay zeka araçları için “sekme adaları” dediği yeni bir düzene geçti. İşte kullanıcıların bir süredir erken erişim kapsamında test edebildikleri internet tarayıcısına dair merak edilen detaylar!

Yapay Zeka Destekli Asistanın Adı: Aria

Bir süredir birçok internet tarayıcının birlikte çalışmaya başladığı yapay zeka destekli çalışmalar konusunda şimdi de Opera One’da dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Opera’nın geliştiricileri tarafından “Aria” adı verilen bu yeni internet tarayıcısı elbette yeni birtakım özelliklere de sahip. Yapay zeka destekli bir asistan olarak tanımlayabileceğimiz Aria, web araması yapmak için kullanılabilirken diğer yandan da metin ya da kod oluşturma gibi fonksiyonlar için de son derece işlevsel. Aria’ya ulaşmak içinse Opera One’ın sol kısmına eklenen yeni bir entegrasyon kullanılabilecek.

GPT Altyapısını Kullanıyor

Aria’nın altyapısı hakkında yapılan açıklamalara göre ise Aria, GPT altyapısını kullanıyor. daha yeni test edilen sohbet botu, en çok da internete bağlanabilme yeteneği sayesinde büyük bir beğeni toplayacak. Ayrıca Opera’nın Android beta sürümünde test edilebilen Aria,’nın kullanım durumunda ise şimdilik bir bekleme süreci söz konusu. Dahası, kullanıcılar, kendilerine bir Opera hesabı edindikten sonra eğer Aria’yı kullanmak istiyorlarsa bir başvuru yapmaları gerekiyor. Opera izin verdiğinde, Aria’yı artık istediğiniz gibi kullanabileceksiniz. Son olarak bir konudan daha bahsetmek gerekirse, son zamanların meşhur yapay zeka araçlarından birisi olan ChatGPT de Opera One’ın dahili bir parçası. Tarayıcıyı indiren kullanıcılar, bu sohbet botunu indirir indirme kullanmaya başlayabiliyorlar.
Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz