FILE PHOTO: A composition showing crypto currency with the Binance logo. Picture taken on Nov. 10, 2022. REUTERS/Dado Ruvic
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika
Kripto para piyasasının önemli borsalarından birisi olan Binance, ABD Hazine Bakanlığı tarafından yürütülen bir soruşturmaya dahil oldu. Soruşturma kapsamında Kuzey Koreli hackerların kullanmış oldukları kripto cüzdanlar donduruldu ve bu sayede 4.4 milyon dolarlık kripto para, Kuzey Kore’ye ulaşamadı.
Dünyanın en büyük kripto para borsası olarak kabul edilen Binance, birçok kişi ve kurum açısından oldukça dikkat çekici bir hamle ile gündeme geldi. Kripto varlıklara dair regülasyonların tartışıldığı bir dönemde Binance, ABD Hazine Bakanlığı tarafından yürütülen bir soruşturmaya dahil oldu. Katılım sağlanan soruşturma sonucunda Binance, Kuzey Kore merkezli hackerlara ait olduğu tespit edilen tam 4.4 milyon dolar değerindeki kripto varlığın dondurulmasını sağladı. İşte detaylar!

Kuzey Koreli Hackerlara Karşı

Son zamanlarda giderek artan siber saldırılardan en önemlileri de finans sektörüne yönelik olan yapılan saldırılar. Bu kapsamda ABD Hazine Bakanlığı bir açıklama yaptı ve Kuzey Kore’ye ilişkin önemli bir detayı ortaya çıkardı. Buna göre Kuzey Kore’de kurulu olan Pyongyang Otomasyon Üniversitesi bünyesinde “Teknik Keşif Bürosu” isminde bir birim bulunuyor. Ve bu birim Kuzey Kore’nin kasasını doldurmak için gerçekleştirilen siber saldırıları kontrol ediyor. Amerika’nın bu iddiasına göre başta Lazarus Group ve Kuzey Kore için çalışan tüm hackerler, siber saldırı ve casusluklar ile kazandığı parayı, Binance’in dondurulmasına yardım ettiği hesaplar üzerinden alıyorlardı. İşte Binance tam da burada devreye giriyor.

Binance Güven Tazeledi

Konu hakkında açıklama yapan Binance’in ifadelerine bakıldığında ise, ABD Hazine Bakanlığı ile yapılan söz konusu iş birliğinin anlık bir işbirliği olmadığı ortaya çıkıyor. Çünkü Binance, ABD’li yetkililer ile bir yıldır iş birliği yaptıklarını ve hatta yetkililerin kendilerinden istenen tüm desteği sağladıklarını açıkladı. Hatta Binance bu açıklama ile yetinmeyerek, ABD Hazine Bakanlığı’na vermiş olduğu bu destekten dolayı gurur duyduklarını da belirtti. Kripto para piyasasının en büyük borsası olan Binance’in bu açıklamaları yapması ise yatırımcılara biraz daha güven vermiş durumda. Hatta tüm bunlar hem Binance’e hem de kripto para camiasına olan güveni artıracak gibi görünüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz