Yapay zeka çalışmalarında meydana gelen gelişmelerin ardı arkası kesilmiyor. Ve tabii ki bu gelişmeler nedeniyle yapay zeka desteğinden yararlanan sektör ve firmaların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Bu destekten yararlanmayı düşünen yeni bir isim de Adobe Photoshop. Adobe Photoshop, Firefly güncellemesi kapsamında Photoshop’a bir dizi yapay zeka özelliğini eklemeye başladı.

Bugüne kadar birçok şirket yapay zeka dünyasına kendisini bırakırken, Adobe bu dünyaya giriş yapan son şirket oldu. Photoshop için bir güncelleme yayınlandı ve bu güncellemede Adobe Firefly kullanıma sunuldu. Bununla birlikte yapay zeka fotoğraf düzenleme dünyasına dahil edilmiş oldu. İşte detaylar!

Generative Fill ile Yapabilecekleriniz

Günümüzde yapay zeka destekli çalışmaların girmediği sektör ve alan neredeyse kalmadı denilebilir. Sağlıktan eğitime, sanayiden teknolojiye her sektörde ve hemen hemen her firmada artık yapay zeka destekli çalışmalar ve uygulamalarla karşı karşıyayız. Bu konuda yapay zekayı bünyesine dahil eden yeni isimse Adobe Photoshop. Artık Photoshop uygulamalarını kullanırken Generative Fill adlı yenilikçi bir araç, görüntüleri yapay zeka desteğiyle değiştirebilecek. Peki ama Generative Fill ne gibi yenilikler getiriyor. Öncelikle, Adobe’nin bu yeni özelliğinin, uygulamanın fotoğraf düzenleme araçlarını yapay zeka ile birleştirdiğini söyleyebiliriz. Bu özellik sayesinde bir fotoğrafa yeni öğeler ekleyebilecek, görüntü sınırlarını genişletebilecek ve gerçekçi yansımalar oluşturabileceksiniz.

Görselleri Yeniden Yaratıyor

Adobe Firefly kapsamındaki güncellemenin en önemli unsuru olan Generative Fill, temelde kullanıcının isteğini analiz ederek  potansiyel tamamlar öneriyor. Yani kullanıcılar, bir görüntünün yalnızca belli bir bölümünü seçip o bölge için açıklama girdikten sonra yeni şeyler oluşturabiliyor. Generative Fill’in bir diğer dikkat çekici yanı ise mevcut görüntülere yeni nesneler ekleyebilmesi. Örneğin portre modunda çekilmiş bir çiçeğin yanına benzer çiçekler yerleştirebiliyor. Ya da bir köpeğin koştuğu yola su birikintisi, çit ve kamyon ekleyebiliyor. Hatta su birikintisini yansımasına kadar görselinize yerleştirebiliyor. Diğer yandan istenmeyen nesnelerin kaldırılması için de bazı geliştirmelere sahip. Photoshop’un Kaldır aracını kullanarak karmaşık arka planlarda gerçekliği korurken yapay zekadan yararlanarak nesneleri kesebilir. Son olarak kullanıcılar isterse görüntü düzenlemeleri üzerinde daha hassas ayarlar yapabilecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz