Steam Oyun Festivali
Okuma Süresi
2 dakika

Şimdilik sadece Steam’in beta versiyonunda bulunan “Steam Aileleri” özelliği duyuruldu. Steam Aileleri, Steam Aile Paylaşımı ve Steam Aile Görünümü’nün yerini alan bir özellik. Steam Aileleri sayesinde, ailenizin hangi oyunlara erişebileceğini ve ne zaman oynayabileceğini aynı yerden kontrol etme imkanı bulunuyor.

Steam Aileleri özelliği ile bir Steam ailesine katıldığınızda, aile üyelerinizin paylaşılabilir tüm oyunlarına otomatik olarak erişebiliyorsunuz, ayrıca onlar da sizin kütüphanenizdeki paylaşılabilir oyunlara erişebiliyor. Paylaşılan bu oyunlar, “aile kütüphanesi” adı altında sol sütunda oyun listenizin alt bölümünde yer alıyor.

Steam Aileleri’nin öne çıkan bazı özellikleri:

 • Aile kütüphanenizdeki bir oyunu oynarken kendi oyun kayıtlarınız ayrı olarak saklanıyor.
 • Aile kütüphanenizdeki bir oyunu oynarken kendi Steam başarımlarınızı kazanabiliyorsunuz.
 • Aile paylaşımı ile çevrimiçi olarak başka bir oyun oynanıyor olsa bile diğer aile üyelerinin kitaplıklarındaki oyunları oynayabiliyorsunuz.
 • Eğer Aile kütüphanenizde bir oyunun birden fazla kopyası varsa o oyunu ailenin birden fazla üyesi aynı anda oynayabilir.

Aile Paylaşımı özelliğini destekleyen oyunların listesini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Steam ailesinin üyeleri, yetişkin veya çocuk olmak üzere iki ayrı rolden birine sahip oluyor. Herhangi bir yetişkin aile üyesi davetleri yönetebiliyor ve hesap kısıtlamaları uygulayabiliyor. Steam Aileleri, ebeveynlerin, çocukların Steam’de hangi oyunları oynayabileceğine ve ne zaman oynayabileceğine dair sınırlar koymasına imkan sağlayan yeni ebeveyn kontrollerini de içeriyor. Böylece çocuklarınızın hangi oyunlara erişebileceğini kontrol edebiliyor ve aktivitelerini takip edebiliyorsunuz. Ayrıca bu bilgilere mobil cihazınızdaki Steam uygulaması üzerinden de ulaşabiliyorsunuz.

Ebeveyn kontrolü ile yetişkin üyelerin yönetebildiği özellikler:

 • Uygun oyunlara erişim izni verebilir.
 • Steam mağazası, topluluk veya arkadaş sohbetine erişimi kısıtlayabilir.
 • Saatlik ve günlük oyun süresi sınırlaması uygulayabilir.
 • Oyun süresi raporlarını görebilir.
 • Çocuk hesaplarından gelen ek oyun süresi veya özellik erişimi (geçici veya kalıcı) isteklerini onaylayabilir veya reddedebilir.
 • Parolasını kaybeden bir çocuğun hesabını kurtarabilir.

Steam Aileleri özelliği ile artık ebeveynlerin çocuklarına oyun satın alma süreci kolaylaştırılmış durumda. Steam Aileleri özelliği ile bir çocuk hesabının aile içindeki bir yetişkinden alışveriş sepeti için ödeme yapmasını isteyebileceği yeni bir ödeme seçeneği bulunuyor. Yetişkin üye, satın alma işlemini mobil cihaz veya e-posta aracılığıyla onaylayabiliyor ve ödeme işlemini gerçekleştirebiliyor. İşlem onaylandıktan sonra alışveriş sepetindeki tüm oyunlar çocuğun hesabına ekleniyor.

Steam Aileler Beta Özelliğine Nasıl Katılabilirsiniz?

Yeni Steam Aileleri özelliğini test etmek için Steam Ailesi betasına katılmanız gerekiyor. Ayrıca davet edeceğiniz tüm aile üyelerinin de beta sürümüne katılması gerektiğini unutmayın.

 • Steam çalışırken sol üstten Steam’e tıklayın ve ardından Ayarlar menüsünü seçin.
 • Arayüz’ü seçin, ardından İstemci Beta Katılımı bölümündeki açılır menüyü seçin.
 • Açılır listeden “Steam Family Beta”yı seçin ve Tamam’a tıklayın. Bu noktada Steam’i yeniden başlatmanız istenecek.

 • Katıldıktan sonra mağaza sayfasından hesap detaylarına gidin ve Aile Yönetimi bölümüne tıklayın.

Steam Aileleri” özelliği ile ilgili tüm detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz