Birkaç gün önce Tekno Safari’den duyurduğumuz Tesla’nın yeni zırhlı pick-up modeli cybertruck, tasarımı ve lansmanda ön camının kırılmasıyla olay olmuştu. Sosyal medya kullanıcıları modelle ilgili tüm dünyada dalga geçse de tüketicilerin modele ilgisi yoğun oldu.

Yenilikçi modelleriyle tüm dünyada dikkatleri üzerine çeken Tesla, kısa süre önce yeni elektrikli ve zırhlı pick-up modeli cybertruck’ı tanıttı. Lansmandan bugüne sosyal medya kullanıcılarının alay konusu olan model, tüm dünyada en çok konuşulan konular arasına girdi.

Lansmanda test edilen kırılmaz camlar kırılınca ilginç görüntüler ortaya çıkmış, aracın birçok kullanıcıya göre basit olan tasarımıyla birleşince yeni model büyük bir alay konusu olmuştu. Şirketin CEO’su Elon Musk, yaptığı açıklamayla aracın tüketicilerden ne denli yoğun ilgi gördüğünü gözler önüne serdi.

Elon Musk’ın Twitter’dan yaptığı açıklamaya göre yeni model iki günde 146 bin ön sipariş aldı. Bu siparişlerin yüzde 42’si dual yani çift motorlu Cybertruck modeli olurken, siparişlerin yüzde 41’i üçlü motor, yüzde 17’si de tek motor seçenekli Cybertruck oldu. Aracın menzili seçilen motor sayısına göre değişiyor ve menzili artıyor. Tüketiciler ihtiyacı olan menzile göre tekli, ikili ya da üçlü motor seçeneklerinden birini seçebiliyor.

Tesla, Cybertruck ön siparişleri için tüketicilerden 100 dolar depozito alıyor. Bu tutar Model 3 için 1000 dolardı. Cybertruck motor seçeneğine göre 39.900 dolardan başlayan fiyatlarla satışa bunulacak. En yüksek fiyatı 69.900 dolar olan modelin 2021 yılında yollara çıkması bekleniyor.

Tesla Cybertruck, yaklaşık 2.9 saniyede saatte 100 kilometre hıza çıkabiliyor. Farklı batarya seçenekleri olan araç; 400 kilometre, 480 kilometre ve 800 kilometre gibi farklı menzil seçeneklerine sahip olabiliyor. Bu pickup’ın sahip olduğu bataryalarsa, “Superchargers” isimli teknoloji aracılığıyla 250 kW şarjı destekleyecek.

Alay Konusu Olmuştu

Marka yetkilileri tasarımı ciddi anlamda garip olan cihazın amacının zaten şık görünmek olmadığını açıklamıştı. Bu kadar ağır ve farklı amaçlar uğruna kullanılabilecek bir aracın kullanıcılara doğa dostu olabildiğini göstermek amacını güden şirket çevre dostu bir model ortaya çıkarmaya odaklandı. Buna karşın model sosyal medyada alay konusu olmaktan kurtulamadı.

https://twitter.com/statikhareket/status/1198314517844955136

Sosyal medya kullanıcıları modelin tasarımıyla ilgili tüm dünyada tepkilerini dile getirdi. Aracın basit ve keskin hatları sosyal medya kullanıcılarının en büyük alay konusu oldu.

https://twitter.com/hunnerchristian/status/1197747714571800576

Modeli bir diğer alay konusu yapan şey ise lansmanda kırılmaz camların testi sırasında gerçekleşti. Cama atılan objelerin cama ciddi zarar verince Elon Musk da yaşadığı şoku gizleyemedi ve bu durum bir diğer mizah konusu oldu.