Salı, Haziran 2, 2020
Ana Sayfa Haber Türkiye'de koronavirüs sebebiyle can kaybı 21'e ulaştı

Türkiye’de koronavirüs sebebiyle can kaybı 21’e ulaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs sebebiyle ölü sayısının 21’e ulaştığını açıkladı. Öte yandan bugün test yapılan 2 bin 953 kişiden 277’sinin sonuçlarının pozitif çıktığını ve Türkiye’de koronavirüs vaka sayısının toplamda 947’ye ulaştığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs yayılımı ve etkileri hakkında Twitter hesabından açıklama yaptı. Bakan Koca, 21 Mart günü coronavirüs sebebiyle 12 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Yeni can kayıpları sonrasında Türkiye’de coronavirüs sebebiyle yaşamını yitiren insan sayısı 21’e ulaştı.

Bakan Koca yaptığı açıklamada ayrıca, 277 yeni vakanın tespit edildiğini duyurdu. Bugün 2 bin 953 kişinin coronavirüs testi sonucunun belli olduğunu ve bu testlerden 277’sinin pozitif çıktığını açıkladı. Yeni vakalar ile Türkiye’de toplam coronavirüs vaka sayısı 21 Mart itibariyle 947’ye ulaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasının tamamı: 

Twitter üzerinden açıklama yapan Fahrettin Koca, şu ifadeleri kullandı:

“Son 24 saatte 2.953 ŞÜPHELİYE TEST yapıldı. 277’si POZİTİF ÇIKTI. Hasta sayımız 947’ye ulaştı. Yaşlı hastalarımızdan 12’sini KAYBETTİK. Bugüne dek toplam 21 can kaybımız var. Yaşlılarımızı uyaralım. Sokağa çıkma sınırlandırmasına uysunlar. Ölüm riski, yaş yükseldikçe çok artıyor.”

Türkiye’de coronavirüs yayılımı hızla artıyor

Türkiye'de coronavirüs yayılımı

Coronavirüs haritası için tıklayınız. 

İlk vakanın 10 Mart’ta açıklandığı Türkiye’de coronavirüs yayılımı hızla artıyor. Bakan Koca son olarak 20 Mart akşamı yaptığı açıklamada vaka sayısını 670 olarak açıklamıştı. Bugün açıklanan yeni verilere göre vaka sayısı 277 arttı. Buna göre vaka sayısı yaklaşık 1,5 kat artış göstermiş oldu.

65 Yaş Üstüne Sokağa Çıkma Yasağı

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için “ İkametten ayrılma kısıtlaması/yasaklanması” konulu genelge gönderdi.

Genelgede 65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşlar bugün saat 24.00’dan ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmalarının yasaklandı.

*İhtiyaç olması halinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların mağdur olmaması; temel ihtiyaçlarını karşılamak için vali/kaymakamların başkanlığında 65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulacak.

Teknoloji Haber bülteni (Video) için tıklayınız. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

League of Legends Yeni Bir Reklam Modeli Yaratıyor

League of Legends e-spor oyunlarına artık reklam yayıncılığı için ilginç ve potansiyeli yüksek bir yöntem geliyor. Yeni bir güncelleme ile liglerin sponsorları doğrudan Rift'in...

Amerika’da Yağmalanan Telefonlar Apple Tarafından Kitlendi!

Amerika'da çıkan olaylar sebebiyle ülkede pek çok mağaza yağmalandı. Bu mağazalar arasında teknoloji dünyası için oldukça önem taşıyan Apple'da bulunuyor. Ancak şirketin, yağmalanan Apple...

Huawei P40 Pro İçin Profesyonel Zoom ve Çekim Önerileri

Teknoloji geliştikçe kullandığımız akıllı telefonlar aslında birçok konuda başka ürünlere ihtiyacımızı ortadan kaldırıyor. Bunların başında ise akıllı telefonlarla, profesyonel makinelerle çekilmiş izlenimi veren fotoğraflar...

Peak ve Zynga ‘dan Teknoloji Sektörüne Damga Vuran İmza

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden Zynga ‘nın, Türkiye’nin önemli oyun şirketlerinden Peak ’i 1,8 milyar dolara satın alacağı iddialarına yönelik şirketten açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Peak...

Minecraft Dungeons İlk Büyük DLC’si Jungle Awakens Geliyor

Mojang'in kısa süre önce duyurduğu Minecraft Dungeons oyununun DLC paketi Jungle Awakens ormanda geçen bir macera sunacak. İlk DLC paketi olacak Jungle Awakens Temmuz...