türkiye'de koronavirüs ölü sayısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs sebebiyle ölü sayısının 21’e ulaştığını açıkladı. Öte yandan bugün test yapılan 2 bin 953 kişiden 277’sinin sonuçlarının pozitif çıktığını ve Türkiye’de koronavirüs vaka sayısının toplamda 947’ye ulaştığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs yayılımı ve etkileri hakkında Twitter hesabından açıklama yaptı. Bakan Koca, 21 Mart günü coronavirüs sebebiyle 12 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Yeni can kayıpları sonrasında Türkiye’de coronavirüs sebebiyle yaşamını yitiren insan sayısı 21’e ulaştı.

Bakan Koca yaptığı açıklamada ayrıca, 277 yeni vakanın tespit edildiğini duyurdu. Bugün 2 bin 953 kişinin coronavirüs testi sonucunun belli olduğunu ve bu testlerden 277’sinin pozitif çıktığını açıkladı. Yeni vakalar ile Türkiye’de toplam coronavirüs vaka sayısı 21 Mart itibariyle 947’ye ulaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasının tamamı: 

Twitter üzerinden açıklama yapan Fahrettin Koca, şu ifadeleri kullandı:

“Son 24 saatte 2.953 ŞÜPHELİYE TEST yapıldı. 277’si POZİTİF ÇIKTI. Hasta sayımız 947’ye ulaştı. Yaşlı hastalarımızdan 12’sini KAYBETTİK. Bugüne dek toplam 21 can kaybımız var. Yaşlılarımızı uyaralım. Sokağa çıkma sınırlandırmasına uysunlar. Ölüm riski, yaş yükseldikçe çok artıyor.”

Türkiye’de coronavirüs yayılımı hızla artıyor

Türkiye'de coronavirüs yayılımı

Coronavirüs haritası için tıklayınız. 

İlk vakanın 10 Mart’ta açıklandığı Türkiye’de coronavirüs yayılımı hızla artıyor. Bakan Koca son olarak 20 Mart akşamı yaptığı açıklamada vaka sayısını 670 olarak açıklamıştı. Bugün açıklanan yeni verilere göre vaka sayısı 277 arttı. Buna göre vaka sayısı yaklaşık 1,5 kat artış göstermiş oldu.

65 Yaş Üstüne Sokağa Çıkma Yasağı

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için “ İkametten ayrılma kısıtlaması/yasaklanması” konulu genelge gönderdi.

Genelgede 65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşlar bugün saat 24.00’dan ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmalarının yasaklandı.

*İhtiyaç olması halinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların mağdur olmaması; temel ihtiyaçlarını karşılamak için vali/kaymakamların başkanlığında 65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulacak.

Teknoloji Haber bülteni (Video) için tıklayınız.