Ana Sayfa Haber Coronavirüs Nerelere Yayıldı ? Online Coronavirüs Haritası

Coronavirüs Nerelere Yayıldı ? Online Coronavirüs Haritası

Çin’de başlayan ve birçok ülkeyi etkisi altına alan coronavirüs hızla yayılmaya devam ediyor. Son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Coronavirüs açıklamasıyla, virüsün Türkiye’ye ulaştığı resmen kesinleşmiş oldu. Peki coronavirüs nerelere yayıldı ?

Çin’in Wuhan kentinden başlayarak birçok ülkeyi etkisi altına alan coronavirüs sebebiyle yaşamını yitiren insan sayısı 4 bin 365’e (11 Mart) ulaştı. Peki coronavirüs nerelere yayıldı ve şu anda coronavirüsten etkilenen insan sayısı kaç?

Coronavirüsten etkilenen ülkeler arasında başı virüsün ortaya çıktığı Çin çekiyor. Çin’de bugüne dek (11 Mart) 3 bin 46 kişi yaşamını yitirdi. Çin’de coronavirüse yakalanan insan sayısı 80 bin 967’ye ulaştı. Yapılan açıklamalara göre Çin’de coronavirüsün yayılım hızı azalmış olsa da başta avrupa olmak üzere diğer ülkelerde virüsün yayılma hızı arttı.

Coronavirüsten etkilenen ülkeler listesinde Çin’in ardından ikinci sırada 631 ölüm (11 Mart) ile İtalya geliyor. Coronavirüs İtalya ‘da ciddi bir hız kazandı ve şu anda vaka ve ölüm sayısı en hızlı artan ülke durumunda. Şu ana dek doğrulanmış 10 bin 149 (11 Mart) vaka bulunan İtalya’da olağan üstü hal söz konusu.

Coronavirüsten etkilenen ülkeler arasında üçüncü sırada ise 354 ölüm ile İran yer alıyor. İran’daki doğrulanmış coronavirüs vaka sayısı 9 bin (11 Mart).

11 Mart itibariyle coronavirüs teşhisi koyulan insan sayısı 120 bin 944’e ulaşmış durumda. Şu ana dek (11 Mart) coronavirüsün yayıldığı ülke sayısı 118’e ulaşmış durumda. 10 Mart itibariyle Türkiye’de de ilk vaka tespit edilmiş durumda.

11 Mart tarihi itibariyle tedavi edilen ve iyileşen coronavirüs hasta sayısı dünya genelinde 65 bin 972. Tedavi edilen hastaların 49 bin 134’ü Çin’de.

Coronavirüs Haritası ile anlık olarak değişim takip edilebiliyor 

Coronavirüs Haritası ile anlık olarak değişim takip edilebiliyor 

Johns Hopkins Üniversitesi Sistem Araştırma ve Mühendislik Merkezi, Çin’den coronavirüsü izlemek için çevrimiçi bir harita geliştirdi. Coronavirüs haritası sayesinde, gerçek zamanlı olarak, COVID-19 virüsünün yayılması ve ölümleri gözlemlenebiliyor.

Harita aynı zamanda virüsün yayılma hızı hakkında da çarpıcı detaylar içeriyor. Buna göre coronavirüsün yayılma hızı Çin’de azalırken, diğer ülkelerde daha büyük bir yayılma hızı gözlemleniyor.

Coronavirüs’ün yayılımına ilişkin en kritik gün olarak 13 Şubat öne çıkıyor. Coronavirüs teşhisi konulan 15 binin üzerinde insanın olduğu 13 Şubat, bir günde en çok teşhisin yapıldığı gün. Bunun ardından en kritik ikinci gün olarak 10 mart tarihi dikkat çekiyor. Zira sadece 10 Martta teşhis edilen vaka sayısı 5 bin seviyesinde. Bu rakam, 13 şubatın ardından en çok vaka tespit edilen ikinci gün.

Coronavirüs Haritası için tıklayınız. 

Coronavirüs Türkiye ‘de de tespit edildi

11 Mart gecesi basın toplantısı düzenleyerek açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de bir vakaya rastlandığını doğruladı. Hasta ve yakınlarının gözetim altında tutulduğunu açıklayan Bakan Koca, gerekli tedbirlerin alındığını da açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın coronavirüs açıklaması sonrasında dünyada olduğu gibi Türkiye’de de birçok etkinlik hakkında iptal veya erteleme kararı alındı. Buna göre insanların büyük etkinlik ve toplantılara bir araya gelerek coronavirüsün yayılmasının engellenmesi hedefleniyor.

Coronavirüs Haritası için tıklayın. 

 

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Metro Market, 2021 Sonuna Kadar Tüm Kategorilerde Vegan Ürün Bulundurmayı Hedefliyor! 

Metro Market, 2021 yılı sonuna kadar tüm ürün kategorilerinde vegan ürün bulundurmayı hedeflediğini açıkladı. Vegan beslenme tarzının son yıllarda daha çok tüketicilerin hayatına girdiğini belirten perakende zinciri, halihazırda Türkiye...

Huawei CEO’su, 200W Gücünde Hızlı Şarj Teknolojisi Geliştirdiklerini Açıkladı 

Huawei CEO’su Richard Yu, 200W gücünde hızlı şarj teknolojisi geliştirdiklerini açıkladı. Bu tip bir teknolojiye yalnızca büyük bataryalarda ihtiyaç duyulduğunu belirten Yu; 120W ve 200W hızlı şarj teknolojilerini,...

İzmir Depremi Sonrası AFAD, Telefon Görüşmelerine İlişkin Yeni Bir Uyarı Metni Paylaştı 

Kısa bir süre önce meydana gelen ve Ege ve Marmara Bölgesi’ndeki birçok şehri etkilediği ifade edilen İzmir depremi sonrası AFAD (Afet ve Acil Durum Müdürlüğü),...

‘Call of Duty: Mobile’, Birinci Yıl Dönümüne İlişkin Verileri Paylaştı 

Yaklaşık 1 sene önce mobil oyun tutkunlarının beğenisine sunulan ‘Call of Duty: Mobile’, birinci yıl dönümüne ilişkin verileri paylaştı. “Activisation”; söz konusu verilerin, oyunun 2019...

Google, ‘Google One’ Servisleri Bünyesine VPN Hizmeti Eklediğini Duyurdu 

Google, ‘Google One’ servisleri bünyesine VPN hizmeti eklediğini duyurdu. Hizmetin, şimdilik yalnızca ABD ağındaki ‘Android’ kullanıcıları tarafından kullanılabildiği ifade edildi.   ABD’li teknoloji devi Google, kısa bir süre...