Koronavirüs İtalya 'da bugün 793 kişinin ölümüne neden oldu

Koronavirüs sebebiyle dünyada en çok ölümün yaşandığı İtalya’da pandeminin etkileri büyük bir hızla artıyor. Koronavirüs İtalya ‘da sadece bugün 793 kişinin ölümüne neden oldu. İtalya’da coronavirüs sebebiyle toplam can kaybı sayısı 4 bin 825’e yükseldi.

Koronavirüs İtalya ‘da etkisini artırmaya devam ediyor. Bu güne kadar (21 Mart) toplam 233 bin 222 test yapılan İtalya’da koronavirüs vaka sayısı 53 bin 578 oldu. Vaka sayısı son bir günde yaklaşık 6 bin 500 arttı.

Ülkede coronavirüs ile mücadeleden sorumlu Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borrelli, ülkede bir ay önce başlayan Kovid-19 salgınına ilişkin Roma’da düzenlediği günlük basın toplantısında son bilgileri paylaştı.

Borrelli, ülkedeki koronavirüs vaka sayısının 42 bin 681’e ulaştığını, ölenler ve iyileşenler dahil edildiğinde Kovid-19 bulaşanların toplam sayısının 53 bin 578 olduğunu açıkladı.

Borrelli’nin açıkladığı son ölü sayısı, İtalya’da 21 Şubat’tan beri devam eden koronavirüs salgınında bir günde kaydedilen en yüksek ölüm vakası oldu.

Coronavirüs haritası için tıklayınız. 

İtalya’da coronavirüs sebebiyle en çok can kaybı kuzeyde

İtalya'da coronavirüs sebebiyle en çok can kaybı kuzeyde

Coronavirüsün ortaya çıktığı Çin’deki can kaybı sayısını aşan İtalya’da bugüne dek, 6 bin 072 kişi iyileşti. Öte yandan halen yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısı ise 2 bin 857.

Coronavirüs sebebiyle İtalya’da yaşanan 4 bin 825 can kaybının 3 bin 95’i kuzeydeki Lombardia bölgesinden. Lombardia’da son 24 saatte 546 kişi hayatını kaybetti.

İtalya’nın 20 bölgesi içinde koronavirüs sebebiyle can kaybının görülmediği tek bölge ise güneydeki Basilicata. Coronavirüsün en yaygın olduğu Lombardia, 10 milyon kişiyle İtalya’nın nüfusu en yüksek bölgesi.

Lombardia bölgesinde yer alan kentlerin belediye başkanları, İtalyan hükümetinden karantina tedbirlerinin sıkılaştırılmasını, temel ihtiyaçlar dışında üretim yapan fabrikaların ve kamu kurumlarının da kapatılmasını talep ediyor.

Coronavirüs İtalya ‘da hızla yayılıyor

Bir hafta önce can kaybı sayısı 1441 olan ülkede vaka sayısı ise 21 bin seviyesindeydi. Ancak pandemi büyük bir hızla etkisini artırdı. Bir hafta içinde ölü sayısı 3,3 kat, vaka sayısı ise 2,5 kat artış gösterdi.

31 Ocak’ta acil durum ilan edilen ülkede, ilk ölüm 21 Şubat’ta yaşanmıştı. 23 Şubat itibariyle karantina tedbirleri uygulanan ülkede 10 mart itibariyle aşamalı olarak ülke geneline yayılmıştı. Önlemlerin sıkılaştırıldığı ülkede okullar ve temel ihtiyaç dışında hizmet veren işletmelerin kapatılması kararlaştırılmıştı. Halkın iş, sağlık ya da temel ihtiyaçları karşılamak dışında sokağa çıkmaları istenmiyor.

Bugün alınan karar ile vatandaşların spor yapmak veya hava almak amacıyla çıktığı park ve bahçeler de kapatıldı.

İtalya genelinde bir kısmı 25 Mart’a, bir kısmı ise 3 Nisan’a kadar geçerli olmak üzere alınan karantina kararlarının süresinin uzatılmasına ise kesin gözüyle bakılıyor.

Kaynak: BBC Türkçe & AA

Teknoloji Haber bülteni (Video) için tıklayınız.