A Twitter headquarters sign is shown in San Francisco, Friday, Nov. 4, 2022. Employees were bracing for widespread layoffs at Twitter on Friday, as new owner Elon Musk overhauls the social platform. (AP Photo/Jeff Chiu)
Sosyal medya platformlarının kullanımı yaygınlaştıkça bu mecralardan yaşanan gizlilik ve güvenlik ihlalleri de artmaya başladı. Bu konuda bir süredir güvenlik önlemleri ve çeşitli tedbirler geliştiren Twitter’dan şimdi yeni bir önlem daha. Yaygın olarak kullanılan Platform, paylaşılan fotoğraf ve videoların diğer kullanıcılar tarafından da doğrulanmasını sağlayan yeni bir özelliği kullanıma sundu.
Sosyal medya platformlarında özellikle fotoğraf ve videolar üzerinden çeşitli ihlallerin yaşanması üzerine Twitter önemli bir güvenlik önlemi aldı. Bu kapsamda, paylaşılan görsel ve videoların diğer kullanıcılar tarafından da doğrulanması gerekiyor. Böylelikle sahte fotoğraf ve videolar bizzat kullanıcılar tarafından tespit edilebilecek. İşte detaylar!

Twitter Önlemleri Çoğaltıyor

Dünyanın en büyük mikroblog platformu olan Twitter’da bundan kısa bir süre önce Bloomberg’e aitmiş gibi görünen ve doğrulama rozeti alan bir hesaptan, sahte bir görsel paylaşıldı. Bu paylaşımda Pentagon yakınlarında bir patlama olacağı iddia edildi ve hemen akabinde ABD borsalarında 500 milyar dolarlık bir oynama yaşandı. Kısacası Twitter paylaşımın sahte olduğunu fark edip hesabı kapatmış olsa da maalesef iş işten geçmiş oldu. Fakat bu olayın ardından Twitter’da yeni bir güvenlik tedbiri daha geldi. Buna göre Twitter, paylaşılan görsellerin kullanıcılar tarafından da doğrulanabilmesini sağlayan bir özellik sundu. Gerçi şimdilik bu özellik tek fotoğraflı paylaşımlar için kullanılabilse de, video ve çok görselli paylaşımlar için de yakında bu özelliğin kullanılabileceği düşünülüyor.

Kullanıcılar Fotoğrafları Doğrulayacak

“Notes on Media” olarak isimlendirilen bu yeni özellik ile artık Twitter kullanıcıları bir fotoğraf ya da video üzerinde doğrulama yapabilecekler. Böylelikle herhangi bir görüntünün sahte olduğunu düşünen kullanıcı, bu durumla ilgili bir açıklama da yazıp, durumu açıklayabilecek. Bu da sıradan Twitter kullanıcılarının karşılaştıkları görsellerin sahte olduğunu anlamalarını sağlayacak. Son zamanlarda yapay zekâ odaklı araçların kullanımının yaygınlaşması ile birlikte birçok sahte görsel sosyal medya mecralarında adeta cirit atıyor. Dolayısıyla bu tarz görüntüler birçok kişinin istismar edilmesine neden olabiliyor. Bu nedenle, Twitter’ın almış olduğu bu önlem son derece önemli diyebiliriz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz