20 yaşın üstü ve 65 yaşın altındaki vatandaşlara dağıtılan ücretsiz maskeler hakkında yeni bir açıklama yapıldı. Vatandaşlar ücretsiz maskeleri eczaneler üzerinden teslim alabiliyorlardı. Ancak İstanbul Eczacı Odası’ndan yapılan yeni bir açıklama ile dağıtılan ücretsiz maskelerin kapsamı daraltıldı. Artık kamu çalışanları ve SSK’lılar ücretsiz maske teminini eczaneden gerçekleştiremeyecek.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında vatandaşların market, toplu taşıma ve sosyal mesafenin korunamayacağı gibi yerlerde maskesiz dolaşması yasaklanmıştı. Bu bağlamda Cumhurbaşkanlığı kararı ile 20 yaşın üstü ve 65 yaşın altındaki vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımına başlanmıştı. Ücretsiz maske alma hakkına sahip olan vatandaşlar, cep telefonlarına gelen kod ile birlikte en yakın eczaneden ücretsiz maskeleri talep edebiliyorlardı. Ancak İstanbul Eczacı Odası’ndan yapılan yeni bir açıklama ile eczanelerden temin edilen ücretsiz maskelerde kısıtlamaya gidileceği bildirildi. Açıklanan yeni karar göre kamu çalışanları ve SSK’lılar ücretsiz maske teminini eczanelerden yapamayacak.

İstanbul Eczacı Odası’nın yaptığı açıklamada, eczanelerde yaşanan yoğunluğunun azaltılması amacıyla yeni bir düzenlemeye gidildi.

Ücretsiz maske dağıtımı ile ilgili yapılan açıklamada eczanelerde yaşanan yoğunluğunun azaltılması amacıyla söz konusu değişikliğin yapıldığı bildirildi. Yapılan açıklama sonrasında artık kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlarla birlikte SSk’lı olarak çalışanların eczanelerden ücretsiz maske temin edemeyeceği aktarıldı. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte artık eczanelerden maske alamayacak kamu çalışanları ve SSK’lı çalışanlar, maskelerini çalıştıkları kurum ve iş yerlerinden alabilecekler.

İstanbul Eczacı Odası’nın maske temini değişikliği ile ilgili yayınladığı duyuru afişi:

İstanbul Eczacı Odası, söz konusu değişikliğin Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ile görüşülerek alındığını duyurdu. Alınan yeni kararın eczanelerde yaşanan yoğunluk nedeniyle değiştirildiği bilgisi paylaşıldı. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların ve SSK’lı olarak çalışanların artık eczanelerden ücretsiz maske temin edemeyeceği bilgisi eczanelere asılacak afişlerle de vatandaşlara duyurulacak. 

İstanbul Eczacı Odası’nın açıklamış olduğu değişiklik pek çok kişinin aklında soru işareti oluşmasına sebep oldu. SSk’lı olup iş yerlerine gitmeyip işlerini evlerinden yürüten insanlar söz konusu daraltma kapsamında ne yapacaklarını merak etmeye başladılar.

İlginizi Çekebilir:

Maske takmak virüs yayılımını azaltıyor!

Araştırmacılar, Evde Kumaş Maske Yapmak İçin En İyi İki Materyali Açıkladı!

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz