Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Ukrayna 23 Ağustos 2021 tarihinden itibaren ‘Diia’ isimli e-kimlik uygulamasına geçeceğini açıkladı. Dünya çapında ilk kez e-kimlik uygulaması kullanıllanılacak Ukrayna ‘da vatandaşlar yanlarında kimlik taşımak zorunda kalmayacak. 

Dijitalleşme hızının arttığı bugünlerde Ukrayna’dan pek çok ülkeyi benzer bir harekete sürükleyecek bir açıklama geldi. Hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamayla ülkede 23 Ağustos tarihinden itibaren e-kimlik döneminin başlayacağı ve artık kimlik kartı taşınmasına gerek olmayacağı belirtildi. 

Ukrayna’nın Diia ismiyle andığı ve vatandaşların tüm bilgilerinin kayıtlı uygulama, kimlik kartı ile alakalı sorunları da ortadan kaldıracak. Vatandaşların kayıtlı tüm verilerine bir tık ile ulaşmayı imkan kılan Diia uygulaması hakkında Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de konuyla alakalı bazı açıklamalarda bulundu. Zelenskiy “Ukrayna, dünyada bu uygulamayı yasallaştıran ilk ülke oldu. Emeği geçenlere teşekkürler” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı: ‘E-kimlik ‘in kağıt evraklardan farkı yok

Dijital kimlik ya da e-kimlik olarak anılan bu yeni uygulamaya dünyada ilk kez geçen Ukrayna’nın Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Dijital Dönüşüm Bakanı Mihail Fedeorov de Diia ile birlikte gurur duyulması gerektiğini belirtti. Fedeorov: “Kağıt evraklardan hiçbir farkı olmayan ve yasallık kazanan uygulama, 23 Ağustos’tan itibaren kullanıma açık hale gelecek. Bu hizmetten yararlanmak için akıllı telefon taşımak yeterli. Dünyada eşsiz bir şey yaptık. Bununla gurur duymamız gerekiyor” dedi.

Hem iOS hem de Android olmak üzere tüm akıllı telefonlara indirilebilecek e-kimlik uygulaması Diia, vatandaşların resmi tüm işlemleri yapabilmesine olanak tanıyacak. Yani e-kimlik ile birlikte Ukrayna vatandaşları tüm verilerini telefonundaki uygulamada taşımış olacak. Ukrayna yetkilileri kimlik kartının yanı sıra aynı zamanda ehliyet kartının da taşınmasına gerek olmayacağını belirtiyor.

İlginizi Çekebilir:

Robot Sophia, Kendi Yarattığı Dijital Sanat Eserini NFT Olarak Yaklaşık 700 Bin Dolara Sattı 

Bilim İnsanları, Dünya İçin ‘Dijital İkiz’ İnşa Etmeye Başladı 

Siber Saldırılar Yüzde 210 Arttı, Facebook’un Zihin Okuyan Bilekliği | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz