Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Çin’in Long March 5B roketine ait 23 ton ağırlığındaki parça, kontrolsüz bir şekilde Dünya’ya düştü. Yaşanan gelişme herkesi korkutsa da parça, neyse ki bir yerleşim yerine ulaşmadı.

Çin’in sahip olduğu yeni nesil roketi Long March 5B, geçtiğimiz yıllar boyunca tüm dünyaya korku ve gerilimler yaşatırken, olaylara yeni bir haber daha eklendi. Çin’in kendi uzay istasyonunu kurmak için kullandığı Long March 5B roketine ait 23 tonluk bir parça, kontrolsüz şekilde Dünya’ya düştü.

Long March 5B, toplam 23 ton ağırlığında bir Çin roketi ve gövde boyutu ortalama olarak 10 katlı bir binanın uzunluğuna denk geliyor. Roket, Çin Fırlatma Aracı Teknolojisi Akademisi tarafından geliştirilmiş. Aynı zamanda sadece hipergolik olmayan sıvı iticiler kullanmak için tasarlanmış ilk Çin fırlatma aracı özelliğini de taşıyor.

Gündem konusu olan Long March 5B roket parçası, önceki olaylarda da olduğu gibi fırlatıldıktan sonra gövdeden ayrılan çekirdek iticisi oldu. İticinin Dünya’ya bu hafta sonu düşeceği tahmin edilse de tam olarak nereye düşeceği son ana kadar tahmin edilemedi.

Roket Parçasının Atmosfere Giriş Yaptığı Açıklandı

Long March 5B roketine ait söz konusu parçanın TSİ 13.01 itibariyle atmosfere giriş yaptığı açıklandı. ABD Uzay Komutanlığı, yaşanan gelişme hakkında Twitter üzerinden şu açıklamayı yaptı:

”#USSPACECOM can confirm the People’s Republic of China Long March 5B #CZ5B rocket re-entered the atmosphere over the south-central Pacific Ocean at 4:01am MDT/10:01 UTC on 11/4. For details on the uncontrolled reentry’s impact location, we once again refer you to the #PRC.”

“Çin Halk Cumhuriyeti Long March 5B roketinin güney-orta Pasifik Okyanusu üzerinden 4 Kasım’da atmosfere tekrar saat 04:01 MDT/10:01 UTC’de girdiğini doğrulayabiliriz.”

Son Güncelleme İle Roket Parçası, Dünya’ya Düştü

Gelen son bilgi doğrultusunda roket parçası, neyse ki hiçbir yerleşim yerine ulaşamadan düştü. Ancak parçanın nereye düştüğü konusundaki belirsizlik hala varlığını sürdürüyor. Düştüğü konum yetkililer tarafından henüz açıklanmadı. Güncel konu hakkında Çin’den ve roketi takip eden ajans ve kurumların açıklama yapması bekleniyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz