NASA ve SpaceX, 16 Psyche asteroidine gidiyor. 10 kentilyon dolar değerinde metal taşıdığı tahmin edilen asteroit bakalım yeni bir gelir kaynağı olacak mı ?

Bir süredir NASA’nın hedefinde yer alan asteroit, toplam dünya ekonomisinden bile daha değerli olmasıyla gözleri üzerine çekiyor. Uzay ajansı, yaz aylarında araştırma görevini ertelemişti. 16 Psyche isimli asteroide ulaşmak için yeni bir yol haritası oluşturulmuş durumda. 10 kentilyon dolar değerindeki asteroidi keşfetmek için oluşturulan planları hep birlikte inceleyelim.

16 Psyche Nedir?

16 Psyche, ilk olarak 1852 yılında Annibale de Gasparis tarafından keşfedilmiş ve uzay boşluğunun en önemli parçalarından biri olabileceği düşünülüyor. Asteroit, 16 Psyche ismini Antik Yunan mitolojisinde ”ruhun tanrıçası” olarak bilinen Psyche’den almış. Bu asteroidin yaklaşık 226 kilometrelik çapa, 165.800 kilometrekare yüzey alanına ve M-tipi metaliğe sahip. Dünya’dan yaklaşık olarak 370 milyon kilometre uzakta bulunan 16 Psyche, güneş sisteminin asteroit kuşağında yer alan en büyük nesnelerinden biri olarak öne çıkıyor. 16 Psyche’nin gerçek bir asteroitten ziyade bir gezegensel çekirdek olduğunu düşünülüyor.

Nasıl Bir Önem Taşıyor?

Bu kaya parçası, tüm asteroit kuşağının kütlesinin yaklaşık olarak yüzde 1’ini oluşturuyor. 16 Psyche’nin en büyük önemi ise tahmini olarak 10 kentilyon değerinde altın, metal, demir ve nikel barındırdığının düşünülmesi.

Asteroit, özellikle maddi değeriyle gündem konusu olsa da NASA tarafından yapılan açıklamada araştırma görevi buna bağlanmıyor. ABD’li uzay ajansı, metallerin maddi değeriyle değil, gezegensel kökenleriyle ilgilendiklerini belirtiyor.

SpaceX Falcon Heavy Roketi ile Fırlatılması Planlanıyor

NASA ve SpaceX arasındaki yeni ortaklığın 16 Psyche’ye ulaşması bekleniyor. 10 Ekim 2023’te SpaceX Falcon Heavy roketi ile fırlatılması beklenen uzay aracının, Psyche’ye vardıktan sonra yüzeyinden örnekler toplaması hedefleniyor.

Psyche’ye varması beklenen tarih, daha önceki planlara göre biraz gecikmeye uğrayacak. Mars’ın yer çekiminden sapan asteroit, üç yıllık bir gecikmeye neden olacak. Bunun sonucunda ise NASA, 2026 yerine yaklaşık 2029 gibi bir tarihte Psyche’ye ulaşacak.

NASA uzay aracı, asteroidin yörüngesinde dönerken multispektral görüntüleyici kullanacak. Bu görüntüleyici de yer alan gama ışını, araştırmasına nötron spektrometreleri ve manyetometre gibi bir dizi ekiple başlayacak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz