Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Dünya çapında kullanımı gittikçe yaygınlaşan ve günlük hayatımızda önemli bir yeri bulunan sosyal medya hesapları konusunda ülkelerde farklı tedbirler alınıyor. Vietnam’da ise bu konuda oldukça ilgi çekici bir süreç başlıyor. Bu yıl içinde yürürlüğe girecek olan yasa kapsamında tüm sosyal medya kullanıcılarından kimlik doğrulaması yapmaları istenecek.
Sosyal medya kullanımı konusunda bir yasal düzenleme getiren ülkelerden birisi de Vietnam. Yapılan düzenlemelere göre artık Vietnam’da anonim hesaplar tarihe karışacak. İşte detaylar!

Dezenformasyonun Engellenememesinden Dolayı

Bilindiği gibi sosyal medya platformlarında gerçek adını kullanmadan takma isim ya da sahte rumuzlarla açılan sonsuz sayıda sosyal medya hesabı var. İşte bu tarz anonim hesaplar son zamanlarda hem sosyal medya kullanıcılarının hem de hükümetlerin tartışma konuları arasında yer alıyor. Çünkü kime ait olduğu bilinmeyen bu hesaplardan yapılan paylaşımlar bireyleri de, kurumları da, siyasileri ve hatta hükümetleri de zor durumda bırakabiliyor. Kısacası dezenformasyonun engellenememesi ve bunun yaratacağı sorunlarla baş edememe nedenlerinden dolayı artık hükümetler anonim hesaplara karşı tedbirler almaya başlıyor. Bu konuda tedbir alan ülkelerden birisi ise Vietnam.

Güneydoğu Asya Ülkelerinde Durum Endişe Verici

Sosyal medya konusunda yeni kararlar alan Vietnam, Telekomünikasyon Yasası Değişikliği’nin bir parçası olarak, anonim sosyal medya hesaplarına karşı kanun çıkartıyor. 2023’ün sonlarına doğru yürürlüğe girecek olan kanun kapsamında sosyal medya kullanıcılarından kimlik doğrulaması yapmaları istenecek. Hatta bunun yanı sıra bugüne kadar kimliği doğrulanmamış hesapların da yeni düzenlemeye uyarak doğrulama yapmaları zorunlu olacak. Kısacası bu yasa dolayısıyla artık Vietnam’daki her sosyal medya kullanıcısı, kendi kimliğine bağlı olan hesapları kullanacaklar. Bu konuda açıklama yapan hükümet yetkilileri ise, bu değişikliğin gerekliliği konusunda “internet dolandırıcılığını engellemek için” şeklinde açıklama yaptılar. Diğer yandan Vietnam’da geçtiğimiz yıl sahte olduğu belirlenen hesaplar hakkında bir düzenleme daha getirilmişti. Bu düzenleme kapsamında sahte olduğu belirlenen hesapların sosyal medya platformları tarafından 24 saat içinde kapatılması zorunluluğunu getirilmişti. Bu konuda ise uzmanlar farklı görüşteler. BBC’nin yapmış olduğu aktarıma göre pek çok uzman, özellikle sosyal medyadaki dezenformasyonun ve bunun yanı sıra artan nefret söyleminin Güneydoğu Asya’daki hükûmetler için endişe verici olduğu kanısında.
Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz