Popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, masaüstü ve web sürümleri için biyometrik kimlik doğrulaması getiriyor. Artık kullanıcılar WhatsApp hesaplarını bağlamak için yüz okuma veya parmak izi sensörünü kullanmak zorunda kalacak.

Facebook çatısı altında faaliyetlerine devam eden WhatsApp son dönemlerde gündeme sık sık kullanıcı verilerini Facebook ile de paylaşacağı yeni Gizlilik Sözleşmesi ile geliyordu. Sözleşmeyi onaylamayanların 16 Mayıs itibariyle uygulamayı kullanamayacağı WhatsApp, yeni bir haberle karşımızda. Şirket uygulamanın masaüstü ve web sürümlerini kullanmak için artık biyometrik verilerin kullanmasını zorunlu tutacak.

WhatsApp web ve masaüstü sürüme artık biyometrik kimlik doğrulaması ile girilecek

WhatsApp’ın web ve masaüstü sürümüne erişmek için getirilen biyometrik kimlik doğrulaması özelliği ile şirket kullanıcıların yaşayabileceği sıkıntıları gidermeyi amaçlıyor. İzin veya bilgi olmadan kullanıcıların hesaplarına erişilmesinin önüne geçileceği yeni koruma özelliğinde artık kullanıcılar WhatsApp hesaplarını masaüstü uygulamada ya da web sürümünde bağladığında kimlik doğrulama sürecinden geçecek.

Yeni güvenlik korumasında, kullanıcılar biyometrik verilerini doğruladıktan sonra telefonlarında QR kodu taratması gerekecek. WhatsApp’a eklenecek olan biyometrik kimlik doğrulama özelliği varsayılan olarak gelecek. Kullanıcılar varsayılan olarak gelen özelliği kullanmak istemezlerse, yüz tanıma veya parmak iziyle kilit açma özelliğini tamamen kapatmak durumunda kalacak.

WhatsApp’a yakın zaman sonra gelmesi beklenen biyometrik kimlik doğrulama özelliği için uygulamanın Facebook ile bu verileri paylaşmayacağı ve biyometrik verilere erişemeyeceği belirtiliyor.

WhatsApp web ve masaüstü sürüme eklenecek olan biyometrik kimlik doğrulama özelliğinde, başka biri hesaba girdiğinde kullanıcıların telefonlarına bildirim göndererek haberdar edecek. WhatsApp’ın uygulamanın telefon dışı özelliklerini geliştirmek için üzerinde halihazırda çalıştığı biliniyor. Kullanıcı gizliliğini ve güvenliğini koruyan bu yeni sistemle birlikte şirket hem web hem de masaüstü sürüme çok daha fazla işlevsellik getireceğini de açıkladı.

İlginizi Çekebilir:

WhatsApp‘tan Türkiye Kullanıcılarına: “Facebook Mesajlarınızı Göremez”

WhatsApp ’ın Yeni Gizlilik Sözleşmesi Sonrası KVKK İnceleme Başlattı

WhatsApp’a Alternatif, Verilerinizi Koruyan En Güvenli Mesajlaşma Uygulamaları:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz