Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Dünyanın en yaygın kullanılan mesajlaşma platformlarından birisi olan WhatsApp hakkında son birkaç haftadır kullanıcılardan şikayetler geliyor. Android kullanıcılarının, WhatsApp’ın uygulama kapalıyken bile mikrofonlarını kullandığını bildirmesinin üzerine ise Elon Musk Twitter üzerinden “WhatsApp’a güven olmaz” yanıtını verdi.
Android kullanıcıları tarafından yapılan paylaşımlara göre, WhatsApp son birkaç haftadır önemli bir güvenlik problemi ile gündeme geldi. Kullanıcıların paylaşımlarına göre WhatsApp, uygulama açık olmadığı zamanlarda da mikrofonu kullanıyor. İşte detaylar!

Birçok Telefonda Görülebiliyor

Son birkaç haftadır özellikle Samsung ve Pixel gibi Android işletim sistemine sahip olan kullanıcılardan gelen şikayetlere göre WhatsApp, uygulama kapalı bile olsa mikrofonu kullanmaya devam ediyor. Google Yardım’a sorununu bildiren bir kullanıcı, son 15 – 20 gündür WhatsApp aracılığıyla arama yaptıktan sonra mikrofonun açık kaldığını fark ettiğini aktardı. Aynı şikayet başka Android kullanıcılarından da gelmeye başladı. Diğer yandan Twitter’dan da söz konusu soruna dair birçok şikayet geldi. Hatta bir kullanıcı sabah saat 6’da uyurken dahi mikrofonunun kullanımda olduğunu söylüyor. Bu konuya ilişkin şikayetlerin çoğu Google’ın Pixel telefonlarına ilişkin gelse de Galaxy S23 de dahil Samsung cihazlarda da bu sorunun yaşandığı görülüyor.

Elon Musk da Yorum Yaptı

WhatsApp’ta yaşanan hoparlör sorununa ilişkin Twitter’ın sahibi Elon Musk da Twitter üzerinden bir paylaşım yaptı. Hatta Musk, platformu açık bir şekilde hedef alarak “WhatsApp’a güven olmaz” ifadelerini kullandı. Hatta bununla da yetinmeyen Elon Musk, Gannon Breslin adlı bir Twitter kullanıcısın “WhatsApp’ın Meta/Facebook’a ait olduğunu bu kadar çok kişinin fark etmemesi inanılmaz” paylaşımına da karşılık verdi. Hatta cevabında direkt olarak Meta’yı hedef alarak WhatsApp kurucularının platformdan nasıl ayrıldıklarından bahsetti. Bununla ilgili Musk, “Evet. Veya WhatsApp kurucularının Meta/Facebook’tan tiksinti içinde ayrıldığını, Facebook’u silme kampanyası başlattığını ve Signal’in oluşturulmasına büyük katkılarda bulunduğunu bilmemeleri de inanılmaz. Facebook hakkında öğrendikleri ve WhatsApp’taki değişiklikler onları çok rahatsız etti.” dedi. WhatsApp ise kullanıcıların yaşamış oldukları bu sorunun neden oluştuğu ve nasıl çözülebileceği hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz