Çarşamba, Mayıs 27, 2020
Ana Sayfa Dijital RTÜK Kararıyla Netflix'ten Designated Survivor'ın Bölümü Kaldırıldı

RTÜK Kararıyla Netflix’ten Designated Survivor’ın Bölümü Kaldırıldı

Netflix’in Designated Survivor’ın 2. sezon 7. bölümü, RTÜK kararı ile kaldırıldı. Netflix’in  Designated Survivor’un söz konusu bölümünde genel itibariyle Türkiye’ye odaklanıyor. RTÜK’ün yaptığı açıklamada, konuların çarpıtılarak anlatıldığı gerekçesiyle kaldırıldığı belirtildi.

2019 yılının Aralık ayında yeni bir kararla RTÜK’ün yetkileri artırılmıştı. Bunun üzerine alınan kararda online yayın yapan platformların da kontrolü edilmesi kararı verilmişti. Türkiye’de önemli bir kullanıcı kitlesi bulunan Netflix, RTÜK’ün kararı ile platformda yer alan “Designated Survivor” isimli dizinin bir bölümünü kaldırdı.

RTÜK, Netflix’te yer alan Designated Survivor’ın 2. sezon 7. bölümü için yayından kaldırılmasını talep etti. Netflix’te söz konusu dizinin bölümünü Türkiye’deki kullanıcılar için kaldırdı. Şu anda Designated Survivor’ın 2. sezonunda bulunan Family Ties isimli bölümü izlemek isteyenler, “bu içerik bulunduğunuz bölgede mevcut değildir” uyarısı alıyor. 

Online yayın platformunda bulunan Designated Survivor’ın ilk iki sezonu Netflix tarafından üretilmemişti. Dizinin ilk iki sezonu ABC kanalında yayınlandıktan sonra, online yayın devi diziyi kendi bünyesine eklemişti. Netflix’e geçen dizinin 3. sezonu Netflix tarafından çekilmişti. 

Netflix sözcüsü, Designated Survivor’ın  kaldırılan bölümü hakkında açıklamalarda bulundu. Variety’e açıklama yapan Netflix Sözcüsü, dizinin söz konusu bölümünün Türk yetkililerin isteği doğrultusunda kaldırıldığını belirtti. Netflix Türkiye’den kaldırılan dizinin bölümünün Türkiye hariç diğer tüm ülkelerde yayınlanmaya devam edeceği bilgisi paylaşıldı. 

Designated Survivor’ın 2. sezon 7. bölümü neden kaldırıldı?

Politik bir gerilim dizisi olarak adlandırılan  Designated Survivor ABD’de geçiyor. Tom Kirkman isimli bir ABD Başkanını konu alan dizinin söz konusu bölümünün kaldırılma sebebi ise Türkiye ile ilgili bölümde aktarılanların doğru olmadığı gerekçesi gösteriliyor. 

Dizinin Family Ties ismiyle anılan ve Netflix’ten kaldırılan bölümünde,  Fatih Turan adıyla “hayali” ve “zorba” sayılabilecek bir Cumhurbaşkanı karakteri bulunuyor. Ayrıca, Türkiye’de darbe yaptığı söylenen ve hala ABD’de yaşayan Nuri Şahin isimli bir profesör yer alıyor. Kaldırılan bölümde bu karakter için “demokratik ve seküler Türkiye için son umut” sözlerini kullanılıyor olması, önemli bir sorun yaratıyor. 

Netflix’in, hizmet verdiği ülkelerde, belirlenen kurallara uyma zorunluluğu sebebiyle kaldırmak durumunda olduğu bazı içerikler mevcut. RTÜK’ün kararı ile artık Türkiye’de Designed Survivor’un 2. sezon 7. bölümü izleneyemecek ancak, dizinin diğer tüm bölümleri hala Türkiye’den izlenebiliyor. 

İlginizi Çekebilir:

Netflix Türkiye’nin Yeni Yapımı Aşk 101 Yayınlandı

Netflix Türkiye’de Mayıs Ayı Takvimi Belli Oldu

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HBO Dizileri BluTV’de Yayınlanacak!

Yerli dijital yayın platformu BluTV, HBO ile anlaştı. Buna göre sevilen HBO dizileri artık BluTV'den yayınlanacak. İşte BluTV'de yayınlanacak HBO dizileri Yerli özgün yapımları ve...

Trump ‘tan Sosyal Medya Tehdidi: Ya Kapatacağız Ya da Güçlü Bir Düzenleme Yapacağız

ABD Başkanı Donald Trump'ın ilginç çıkışlarına bir yenisi eklendi. Dün yaptığı bir paylaşım Twitter tarafından "yanıltıcı içerik" olarak işaretlenen Trump, bugün sosyal medya hakkında...

Facebook’un Yeni Sesli Grup Konuşma İmkanı Tanıyan Uygulaması: CatchUp

Facebook, 8 kişiye kadar sesli grup görüşme imkanı sağlayan yeni bir uygulama geliştirdi. Facebook ’un CatchUp ismini verdiği yeni iletişim platformu oldukça sade bir...

Riot Games LoL’un e-spor Yayınlarında Görülecek Sihirdar Vadisi Arena Sancaklarını Duyurdu

Riot Games dünyanın en çok izlenen e-sporu konumunda bulunan resmi League of Legends esporu yayınlarında görülecek, kişiselleştirilebilir Sihirdar Vadisi Arena Sancaklarını duyurdu. Riot Games...

3 GSM Operatörüne de Bayram’da Yaşanan Kesinti Sebebiyle İnceleme Başlatıldı

Uygulanan sosyal izolasyon ve karantina tedbirleri nedeniyle bu yıl Ramazan Bayramı’nda insanlar evlerinden çıkamadı. Yaşanan bu dönemde GSM operatörleri bayramın birinci gününde yaşanan yoğun...