Cuma, Eylül 18, 2020
Ana Sayfa Dijital RTÜK Kararıyla Netflix'ten Designated Survivor'ın Bölümü Kaldırıldı

RTÜK Kararıyla Netflix’ten Designated Survivor’ın Bölümü Kaldırıldı

Netflix’in Designated Survivor’ın 2. sezon 7. bölümü, RTÜK kararı ile kaldırıldı. Netflix’in  Designated Survivor’un söz konusu bölümünde genel itibariyle Türkiye’ye odaklanıyor. RTÜK’ün yaptığı açıklamada, konuların çarpıtılarak anlatıldığı gerekçesiyle kaldırıldığı belirtildi.

2019 yılının Aralık ayında yeni bir kararla RTÜK’ün yetkileri artırılmıştı. Bunun üzerine alınan kararda online yayın yapan platformların da kontrolü edilmesi kararı verilmişti. Türkiye’de önemli bir kullanıcı kitlesi bulunan Netflix, RTÜK’ün kararı ile platformda yer alan “Designated Survivor” isimli dizinin bir bölümünü kaldırdı.

RTÜK, Netflix’te yer alan Designated Survivor’ın 2. sezon 7. bölümü için yayından kaldırılmasını talep etti. Netflix’te söz konusu dizinin bölümünü Türkiye’deki kullanıcılar için kaldırdı. Şu anda Designated Survivor’ın 2. sezonunda bulunan Family Ties isimli bölümü izlemek isteyenler, “bu içerik bulunduğunuz bölgede mevcut değildir” uyarısı alıyor. 

Online yayın platformunda bulunan Designated Survivor’ın ilk iki sezonu Netflix tarafından üretilmemişti. Dizinin ilk iki sezonu ABC kanalında yayınlandıktan sonra, online yayın devi diziyi kendi bünyesine eklemişti. Netflix’e geçen dizinin 3. sezonu Netflix tarafından çekilmişti. 

Netflix sözcüsü, Designated Survivor’ın  kaldırılan bölümü hakkında açıklamalarda bulundu. Variety’e açıklama yapan Netflix Sözcüsü, dizinin söz konusu bölümünün Türk yetkililerin isteği doğrultusunda kaldırıldığını belirtti. Netflix Türkiye’den kaldırılan dizinin bölümünün Türkiye hariç diğer tüm ülkelerde yayınlanmaya devam edeceği bilgisi paylaşıldı. 

Designated Survivor’ın 2. sezon 7. bölümü neden kaldırıldı?

Politik bir gerilim dizisi olarak adlandırılan  Designated Survivor ABD’de geçiyor. Tom Kirkman isimli bir ABD Başkanını konu alan dizinin söz konusu bölümünün kaldırılma sebebi ise Türkiye ile ilgili bölümde aktarılanların doğru olmadığı gerekçesi gösteriliyor. 

Dizinin Family Ties ismiyle anılan ve Netflix’ten kaldırılan bölümünde,  Fatih Turan adıyla “hayali” ve “zorba” sayılabilecek bir Cumhurbaşkanı karakteri bulunuyor. Ayrıca, Türkiye’de darbe yaptığı söylenen ve hala ABD’de yaşayan Nuri Şahin isimli bir profesör yer alıyor. Kaldırılan bölümde bu karakter için “demokratik ve seküler Türkiye için son umut” sözlerini kullanılıyor olması, önemli bir sorun yaratıyor. 

Netflix’in, hizmet verdiği ülkelerde, belirlenen kurallara uyma zorunluluğu sebebiyle kaldırmak durumunda olduğu bazı içerikler mevcut. RTÜK’ün kararı ile artık Türkiye’de Designed Survivor’un 2. sezon 7. bölümü izleneyemecek ancak, dizinin diğer tüm bölümleri hala Türkiye’den izlenebiliyor. 

İlginizi Çekebilir:

Netflix Türkiye’nin Yeni Yapımı Aşk 101 Yayınlandı

Netflix Türkiye’de Mayıs Ayı Takvimi Belli Oldu

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TikTok ve WeChat 20 Eylül’den İtibaren ABD’de Yasaklanıyor

Donald Trump’ın kullanıcı verilerini Çin ile paylaştığı gerekçesiyle ABD’de bulunmasını ve kullanılmasını istemediği TikTok’un 20 Eylül’den itibaren artık ABD’de indirilemeyeceği bilgisi edinildi. ABD Ticaret...

‘Disintegration’ Oyununun ‘Multiplayer’ Modu, “V1 Interactive” Tarafından Kapatılıyor

"Private Division" ve "V1 Interactive" oyun stüdyoları tarafından geliştirilen ve 16 Haziran tarihinde piyasaya sürülen 'Disintegration' oyununun 'Multiplayer (Çok Oyunculu)' modu kapanıyor. "Private Division" ve...

‘Empire of Sin’ Oyununun Çıkış Tarihi Belirlendi!

"Paradox Interactive" tarafından geliştirilen ve kısa bir önce duyurusu yapılan 'Empire of Sin' oyununun çıkış tarihi belirlendi. Şirket, oyunun 1 Aralık 2020 tarihinde çıkış...

Yandex, Koronavirüs Etkileri Nedeniyle Türkiye Ofisini Kapatıyor 

Marketing Türkiye’nin haberine göre; Yandex, Türkiye ofisi ile ilgili kapatma kararı aldı. Söz konusu kararın, koronavirüs salgını sürecinde düşen şirket gelirleri nedeniyle alındığına işaret edildi.  Marketing Türkiye’nin haberine göre Yandex, Türkiye...

Booking, Koronavirüs Etkileri Nedeniyle Dünya Genelindeki En Az 5 Ofisini Kapatıyor 

Yaklaşık 1 ay önce koronavirüs etkileri nedeniyle çalışanlarının yüzde 25’ini işten çıkaracağını duyuran Booking; ABD, İngiltere, Kanada ve Hırvatistan’da bulunan en az 5 ofisini kapatıyor olduğunu açıkladı. Hırvatistan’ın ‘Split’ şehrindeki...