Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Wikipedia’nın kurucu ortağı olan Jimmy Wales, WT:Social adında bir sosyal medya platformu için hazırlandıklarını belirtti.

Sadece bağışlarla ilerleyecek olan platform, Wikipedia gibi reklam kullanmayacak. Gelişmiş ve daha iyi bir sosyal medya platformu hedeflediklerini dile getiren Wales, aslında siteyi geçtiğimiz aylarda kullanıcılara sundu. Ancak şirket, yeni sosyal medya ağına kullanım iznini yavaş yavaş veriyor. Kullanıcı olmak için siteye bilgilerini giren insanlar, platformdan bir onay bekliyor ve daha sonra siteye üye olabiliyor.

Platforma üye olabilmek için beklenen onay sürecinin ardından, insanlara duyurulan iki adet bağış kampanyası bulunuyor. Platforma üye olabilmek için ya onay süreci beklenmeli ya da şirketin açtığı bağış kampanyalarına 13-100 dolar arasında bağış yapılmalı. Şirketin başlatmış olduğu kampanyalara bağış yapılırsa siteye üyelik çok kısa sürede onaylanabiliyor

Financial Times’a yaptığı açıklamalarda, Wikipedia’nın kurucu ortaklarından Jimmy Wales: “Sosyal medya şirketlerinin reklamcılıktaki iş modelleri sorunlu. Onlarda, görünüşe göre büyük meblağlar kazananlar, düşük kaliteli içerikler” dedi. 

Oldukça sade bir arayüze sahip olan WT:Social’ın feed’inde haberler ve haberlerin altındaki yorumlar görülebiliyor. Yeni sosyal platformda haberler büyük çoğunluğu oluşturuyor.

Küresel bir haber sitesi olacak platforma profesyonel gazeteciler ve vatandaşların katkı sağlayabileceği biliniyor.

Jimmy Wales, asıl amacının sahte haberlerle mücadele etmek olduğunu vurguladı.

Yeni sosyal medya platformunda aynı zamanda SubWiki denen konuları takip edilebilecek. Ayrıca yayınlanan hikayelere hashtagler eklenebilir ve hikayenin birden fazla SubWiki’de görünmesi de sağlanabilir WT:Social’ın yayın akışı şu anda kronolojik olarak sıralanıyor. Ancak geliştiriciler, kullanıcıların daha iyi içerikleri görmesi için bir oy sistemini de sosyal ağa eklemeyi düşünüyorlar.

Wales, Financial Times’a yapmış olduğu açıklamada artık insanların anlamlı içerikler görmeyi istediğini belirtti. Örnek olarak Netflix’i veren Wales, insanların dizi, film vb. şeyleri daha kaliteli bir şekilde izlemek için para ödeyebildiğini ve kendi platformu için de bu duruşu gerçekleştirmeyi amaçladığını aktardı. Jimmy Wales’in kurucusu olduğu WT:Social’a buradan kayıt olunabiliyor.