Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Yahoo’nun yıllar önce yaptığı bir strateji hatası ortaya çıktı. Eski Yahoo CEO’su Marissa Mayer’in söylediğine göre, şirket 2013 yılında Netflix ve Hulu’yu satın almak istemiş fakat bu kararı uygulamak yerine Tumblr’ı satın almış.
Eski Yahoo CEO’su Marissa Mayer, Yahoo hakkında oldukça önemli bir dönüm noktası yaratacak bir strateji hatasından bahsetti. Mayer Tech Brew’e vermiş olduğu bir röportajda, şirketin 2013 yılında aslında şu an dünyanın en popüler dijital platformlarından birisi olan Netflix’i almayı düşündüğünü söyledi. Ancak Netflix  yerine Tumblr’ı alan şirketin bu karar yüzünden büyük bir zarar uğradığını açıkladı. İşte detaylar!

Yahoo’dan Yanlış Karar

Amerikalı teknoloji devlerinden birisi olan Yahoo’nun eski CEO’su Marissa Mayer, Tech Brew’e vermiş olduğu röportajda oldukça ilginç bir açıklama yaptı. Mayer, 2013 yılında şirketin Netflix’i satın almayı düşünürken Tublr’ı almasının oldukça yanlış bir karar olduğunu vurguladı. Bilindiği gibi Tumblr, 2013 yılında 1,1 milyar dolara Yahoo tarafından satın alınmış fakat kötü gidişat yüzünden Yahoo 2019 yılında 3 milyon dolardan daha da az bir ücrete başka şirkete satmıştı.

Konuya ilişkin bir açıklama yaparak pişmanlığını dile getiren Mayer, “Dönüştürücü bir satın alma istiyorduk ve Tumblr’ı satın aldık. İronik bir şekilde, o zamanlar Hulu veya Netflix’i satın almanın mümkün olup olmadığını da düşünüyorduk. Netflix o zaman 4 milyar, Hulu ise 1,3 milyar dolar değerindeydi. Geriye dönüp bakıldığında, bunlardan birini satın almak çok daha iyi olabilirdi” ifadelerini kullandı.

Aldığından Ucuza Satıldı

Netflix ya da Hulu’nun satın alınmaması bir yana, Tumblr Yahoo için gerçekten de hiç iyi bir yatırım olmadı. 1,1 milyar dolara satın alınan Tumblr, kısa süre içinde pek de iyi bir yatırım olmadığını gösterdi. O yıllarda popülaritesi hızla düşen Tumblr bir yandan da 2018 yılında çocuk pornografisi nedeniyle Apple’dan kaldırıldı. Ardından platform cinsel içerikleri tamamen yasaklama kararı alınca kullanıcılar da platformu terk etmeye başladı. Böylelikle trafik %30’a yakın düştü. 2019 yılına gelindiğinde Yahoo Verizon tarafından satın alınınca Tumblr, şirketin ödediğinden çok çok daha ucuza Automatic Inc.’e satıldı. Bugünden bakıldığında ise şirket eğer Tumblr yerine Netflix ve Hulu’yu alsaydı çok daha farklı noktalarda olabilirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz