Kısa süre önce ortaya çıkan bilgiler doğrultusunda Google, kendi kendine kod yazabilecek bir yapay zekânın üzerinde çalışıyor. Söz konusu yapay zekâ, yazılımcıları işinden ederken insanlığı kaosa sürükleyebilir.

Yapay zekâların ne kadar geliştiği sık sık karşımıza çıkıyor. Şu an ki söz konusu yapay zeka, alışık olduğumuz sanat, içerik hazırlama ya da maç skoru tahmin etme gibi konular üzerine çalışmıyor. Bu konular üzerine uzmanlaşmış yapay zekâlardan sadece DALL-E ve Wordcraft, insanların işini ellerinden alabilecek gibi duruyor. Kaldı ki bunun için bile önlerinde uzun bir zaman var.

Az sonra bahsedeceğimiz yapay zekâ, diğerlerinden farklı olarak günümüzün en popüler ve önemli meslekleri arasında yer alan yazılımcılığı yakın gelecekte tamamen bitirebilir gibi duruyor.

Arkasında Google Var

Google, üst şirketi Alphabet tarafından geliştirilen gizemli bir yapay zekâ üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Bu açıklamanın ardından analistler, “Pitchfork” isimli bu yapay zekânın kod yazması için geliştirildiğini iddia etti. Olayın dikkat çeken kısmı ise bazı isimsiz Google çalışanlarının bu iddiaları doğrulaması oldu.

Alphabet’in projesi olan fakat şirketin çatısı altındaki en başarılı yapay zekâ geliştirme ekibi olan Google Labs tarafından geliştirilen bu yapay zekâ, iddialara göre şu an kendi kendine kod yazabilmesi ve sorunlu kodlarını düzeltebilmesi için özel olarak eğitiliyor. Bazı Google çalışanları tarafından sızdırıldığı iddia edilen belgelere göre ise araştırmacılar, yapay zekâya kademeli olarak bazı kodlar yazdırıp hatalı kodları düzelttiriyor. Böylece makine öğrenimi ile yapay zekânın “mükemmel kodlar” yazmasını hedefliyor.

Yakın Zamanda Yazılımcılık Yapay Zekâ Kontrolüne Geçebilir

Ortaya atılan iddiaların ne kadar gerçeklik taşıdığını bilmesek de Google’ın Pitchfork projesi üzerinde çalıştığını kabul etmesi ve bazı güvenilir Google çalışanlarının da bu iddiaları doğrulaması, bize gelecek zamanda yazılımcılığın yapay zekânın kontrolüne geçmesinin çok mümkün olduğunu gösteriyor.

Bazı yapay zekâ uzmanlarının görüşlerine göre ise bu durum oldukça tehlikeli bir noktaya gelebilir. Çünkü yapay zekâ gerek duyduğunda kendi kodlarını yeniden yazarak kendi sınırlarını kırabilir, kendi kopyalarını yaratabilir ya da dünyadaki tüm elektronik cihazları etkileyebilecek tespit edilemeyen “mükemmel virüsü” hazırlayabilir, yani kısacası gerçek SkyNet olabilir.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz