Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Yapay zeka çalışmalarının gelmiş olduğu boyut oldukça şaşırtıcı noktalara ulaşmaya başladı. Günlük hayattan, sağlığa, eğitimden üretim alanlarına birçok konuda kullanılmaya başlayan yapay zeka destekli teknolojiler, şimdi de Google Haritalar deneyimini daha da zenginleştiriyor. Yeni oluşturulan bir özellik sayesinde artık belirlemiş olduğunuz rota boyunca hem trafik hem de hava durumu simülasyonu yapacak olan Google Haritalar sayesinde gideceğiniz yerdeki durumu daha gitmeden görebileceksiniz.
Dünyanın en büyük teknoloji devlerinden birisi olan Google, Haritalar uygulaması üzerinde yepyeni değişiklikler yapacağını duyurdu. Söz konusu değişiklik kapsamında yapay zeka desteğinden yararlanılacak ve Google Haritalar kullanıcıları bu sayede yepyeni bir deneyimle karşılaşacak. İşte gideceğiniz yerdeki hava ve trafik durumunu daha gitmeden görmenizi sağlayacak yeniliklere ilişkin detaylar!

Sürükleyici Görünüm

Google I/O 2023 etkinlikleri kapsamında yepyeni bir özelliğin tanıtımını yapan Google, kullanıcılar açısından oldukça faydalı olacak bir yeniliğe imza attı. ABD’li teknoloji devi, etkinlikte Google Haritalar uygulaması üzerinde bazı değişiklikler yaptığını ve bu konuda yapay zeka destekli çalışmalardan yararlandığını açıkladı. Söz konusu yenilik kapsamında, kullanıcıların bazı şehirlerde trafik durumunun simüle edilmiş versiyonları ile karşılaşacaklarını aktaran yetkililer, bu yeni özelliği “Sürükleyici Görünüm” olarak isimlendirdiler. Bu özellik sayesinde bir lokasyonun üç boyutlu görüntüleri oluşturulacak ve bir rota oluşturulabilecek. Ardından ise oluşturulan rotadaki trafik ve hava durumunun yanı sıra bölgedeki yoğunluk da görülebilecek. Böylelikle kullanıcılar gidecekleri yer hakkında daha önceden bilgi sahibi olabilecekler.

Şimdilik 15 Şehirde Uygulanabilecek

Google Haritalar uygulamasına gelen bu yapay zeka destekli yenilik maalesef şu anda dünya genelinde yaygın değiş. Şimdilik yalnızca 15 şehirde uygulanabilen uygulamanın kısa süre içerisinde dünya çapında olması bekleniyor elbette. Özelliğin şu anda kullanılabildiği şehirler ise; Amsterdam, Berlin, Dublin, Floransa, Las Vegas, Londra, Los Angeles, New York, Miami, Paris, Seattle, San Francisco, San Jose, Tokyo ve Venedik. Diğer yandan

Google sadece kullanıcılar için değil, geliştiriciler için de bazı avantajlar sağlıyor. Örneğin Google Earth’e ait yüksek çözünürlüklü üç boyutlu görüntüler, artık bir API aracılığıyla geliştiricilere sunulacak. Böylelikle ultra gerçekçi uygulamalar oluşturulabilecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz