Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Yapay zeka teknolojileri geliştikçe farklı iş alanları tehlikeye girerken aynı zamanda günlük işlerimizin düzenleri değişmeye başlıyor. Güney Kore’de işe alımlar için yapay zeka kullanılmaya başlandı. 

Yapay zeka teknolojisi geliştikçe kullanım alanları da genişliyor. Yapay zeka uygulama alanları arasına eklenen son kullanım  ise iş görüşmeleri. Güney Kore’de bazı şirketler şimdiden bu teknolojiyi kullanmaya başladı. Öz geçmişlerde verilen bilgilerin doğruluğunu test edebilen bu yapay zeka aynı zamanda karşısındaki kişiye sorular sorarak onun duygu değişimlerini ölçülüyor. Yapay zeka, başvuruda bulunanların bilinçaltı davranışları da dahil olmak üzere 37 farklı konuda değerlendirebiliyor. Bu sistemi kullanan şirketler durumlarından memnunlar. Yapay zeka ile yapılan iş görüşmesinden geçmeyi başaran kişiler daha sonrasında gerçek mülakata alıyor. 

Bu sistem sayesinde ön yargıların kalkabileceği gibi, iş görüşmelerinde oluşan samimiyet de ortadan kalkabilir. Ve belki de ilerleyen dönemde kaybolacak mesleklerinden birisi de İnsan Kaynaklarıdır. Teknoloji geliştikçe bir şekilde ayak uydurmamız gerekeceği kesin.       

Kaynak: Reuters