zYouTube, web sitesi ve tablet uygulaması için ana sayfa görünümünü değiştirdi.

YouTube uygulaması özellikle mobil cihazlarda kullanılsa da bilgisayar ve tablette kullanım oranları yüksek. Uygulama ve site ilk açıldığı anda YouTube daha önce izlenenleri baz alarak önerilen videolar sunuyor.

Kategorize ederek ve geçmiş izlenmeleri baz alarak YouTube önerileri bir başlık altında toplayıp içerikleri kullanıcılara sunuyordu. YouTube sadece izlenen videoları değil aynı zamanda benzer içerik üreten kanalların videolarını da önerilenlere ekliyordu. Değişen ana sayfada YouTube, kullanıcılara artık pek çok özellik sunmaya başlayacak.

Artık YouTube video kapaklarını ve kanal isimlerini büyüterek ön plana çıkarmayı amaçlıyor. Ayrıca platformda artık kanal logoları da isimlerin yanına eklenmiş olacak. YouTube’da önerilenler videoları ise eskisi gibi ana sayfa her yenilendiğinde değişecek. Ancak artık abone olunmasa bile daha önce videoları izlenen kanallar önerilenlerde çıkabiliyor.

Ayrıca artık YouTube Originals içerikleri de öneriler bölümüne eklenecek. YouTube’un desteğiyle üretilen filmler, diziler, belgeseller eklenmiş olacak. Ancak önerilenlere eklenen bazı dizi, film ve belgeseller reklamlarla izlenebilecekken YouTube Premium aboneleri ise istedikleri gibi içerikleri izleme hakkına sahip olacak.

YouTube’un yapmış olduğu değişiklikler ise şu şekilde:

  • Konu, tema, kanal ile ilişkili öneri listeleri kaldırıldı,
  • Kanal logosu, video görsellerinin altına eklendi,
  • Öneri listesi tek bir kategori haline geldi,
  • Trendler ana sayfa akışında ön plana çıkarıldı,
  • Abone olunan kanalların durum güncellemeleri öne çıkarıldı,

YouTube önerilenleri gösterdikten sonra, YouTube Trendler bölümüne geçiş sağlıyor. Ancak trendler listesi sıralama şeklinde değil de havuz şeklinde görüldüğü için işi biraz karıştıracak ve hangi videonun trend olduğunu anlamada zorlanılacak gibi duruyor.

YouTube’da sayfayı kaydırmaya devam ettiğinizde ise artık sonsuz bir video öneri listesi akacak. Ancak önerilen videolar ve içerikler daha önce izlenilen videolarla alakalı olacak. Yani artık YouTube izleme alışkanlığına yönelik videoları ana sayfada gösterecek.