YouTube ’un Türkiye’ye temsilci atama kararının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bazı açıklamalarda bulundu. Varank YouTube ‘un Türkiye temsilcisi ataması durumu için, “diğer ülkelerde kanunlara nasıl uyuyorlarsa Türkiye’de de uysunlar” diye düzenleme getirdiklerini dile getirdi. 

1 Ekim itibariyle yürürlüğe giren Sosyal Medya Düzenlemesi kapsamında, 1 milyon kullanıcısı bulunan sosyal ağ sağlayıcılar en az bir temsilci atamak zorunda. Her ne kadar yasanın yürürlüğe girmesinin üzerinden yaklaşık 2 buçuk aylık bir süre geçse de, Google, Facebook, Twitter gibi büyük şirketler söz konusu karar hala uyup bir temsilci atamadılar. Bu bağlamda Türkiye’de temsilcilik açmayan şirketlere geçen haftalarda da 10’ar milyon lira para cezası kesildi. Temsilci atamayan şirketler ilerleyen dönemlerde reklam yasağı ve bant genişliğinin daraltılması gibi ciddi cezalar alacak. 

Konuyla alakalı olarak YouTube’dan ise dün bir atak geldi ve şirket Türkiye’de temsilcilik açacağını açıkladı. YouTube’un almış olduğu bu kararın ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konuyla alakalı olarak bazı açıklamalarda bulundu. 

Varank’tan YouTube Açıklaması

Varank, YouTube’un Türkiye temsilcisi atama kararı için: “Bu global teknoloji şirketlerinin Türkiye’de bir temsilcilik açmasını istedik. Rusya, Hindistan ve başka yerlerde nasıl kanunlara uyuyorlarsa Türkiye’de de kanunlara uysunlar diye bir düzenleme yapmıştık. Bunun güzel neticelerini görüyoruz. Global şirketlerin yerel kanunlara uymaları ve vergi hususunda dikkat etmeleri tüm dünyanın gündeminde olan bir konu. YouTube gibi bir global firmanın burada temsilcilik açması, beraber hareket edildiğinde Türkiye’nin nasıl kazandığının güzel bir örneği oldu.” sözlerini sarf etti. 

YouTube ’un temsilci atama ile alakalı açıklaması ise:

“2012 yılında Türkiye’de kullanıma sunulduğundan beri YouTube, yaratıcı ve güçlü bir ekonomiye katkı sağlayan onbinlerce başarılı içerik üreticisine ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında platform sayesinde küresel bir izleyici kitlesine ulaşan girişimciler, gazeteciler, eğlence içeriği üreticileri, öğretmenler ve birçok farklı insan bulunuyor. 

YouTube Türk kullanıcılar için bilgi kaynağı, yaratıcılık, merak ve öğrenme merkezi haline geldi. YouTube olarak platformumuzun oynadığı önemli rolü anlıyoruz ve bu ekosistemi korumak ve beslemek için kararlar almaya devam ediyoruz. 

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, Türkiye’nin yeni çıkan ve içerik kaldırma isteklerine cevap verebilecek ve altı aylık şeffaflık raporları yayımlayabilecek bir yerel temsilcik açılmasını öngören, 5651 numaralı İnternet Kanunu’nu dikkatli bir şekilde inceliyorduk. 

YouTube, ifade özgürlüğü, bilgiye erişim ve şeffaflığa olan bağlılığını devam ettirirken bulunduğu ülkelerin yasalarına ve düzenlemelerine de saygı duymaktadır. Böylece bir çözüm yolu bulmayı başardık ve değerlerimize sadık kalarak, kanuna uygun tüzel kişiliğe sahip bir yerel temsilcilik açma sürecini başlattık. 

YouTube, Türkiye için hükümete yerel temas noktası sağlayan tüzel kişiliğe sahip bir bir yerel temsilcilik açacak. Atılan bu adım Youtube’un video kaldırma isteklerindeki şartları ya da şirketin istekleri nasıl değerlendirdiğini etkilemeyecek. 

Şu an hükümetin video kaldırma isteklerini, yasal sürece uygun şekilde iletildiği takdirde gözden geçiriyoruz ve bu istekleri şeffaflık raporlarımızda açıklayarak şeffaflık konusundaki duruşumuzu koruyoruz. Yasalara ve bizim politikalarımıza uygun olmayan içerikleri, daha önceki süreçlerimiz doğrultusunda değerlendirmeye devam edeceğiz.” 

İlginizi Çekebilir:

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’ndan Sosyal Medya Düzenlemesi için İnternet Mecralarına Uyarı

Yerli Sosyal Medya Uygulaması Yaay nedir ?

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz