Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

9 yıl boyunca YouTube CEO’luğunu yapan Suzen Wojcicki ailesine, sağlığına ve kişisel tutkularına odaklanmak için görevi bıraktığını açıkladı. Wojcicki’nin yerine gelecek isim, ürün yöneticisi olarak görev yapan Neal Mohan olacak.

En popüler video paylaşım platformu konumunda olan YouTube’un yönetiminde önemli bir değişiklik meydana geldi. 9 yıldır şirketin CEO’luk pozisyonunda bulunan Susan Wojcicki, istifa ettiğini açıkladı.

Wojcicki, bu kararını çalışanlarına gönderdiği bir e-posta ile duyurdu. YouTube da bu mesajı bir blog gönderisi olarak tüm dünyayla paylaştı. 2014 yılından beri CEO’luk koltuğunda oturan 54 yaşındaki iş insanının yerine YouTube’un Ürün Yöneticisi Neal Mohan’ın geleceği söylendi. Mohan, Kasım 2015’den beri şirkette görev yapıyor. YouTube Music’ten Shorts’a kadar birçok popüler üründe önemli bir rol oynamıştı.

Wojcicki, Kariyerine Google ve Alphabet’te Danışman Olarak Devam Edecek

Susan Wojcicki, gönderdiği e-postada hayatında yeni bir bölüme başlamak için böyle bir karar aldığını belirtirken artık ailesine, sağlığına ve tutkulu olduğu kişisel projelerine odaklanmak için yeni bir sayfa açacağını belirtti. Wojcicki, 9 yıldır YouTube CEO’u olmasının yanı sıra 25 yıldır Google bünyesinde çalışıyordu.

YouTube’un başarısında önemli katkıları olan 54 yaşındaki yönetici, Google’da pazarlama alanında çalışırken şirketin YouTube’u satın almasını öneren kişilerden biriydi. Google da 2006’da 1,65 milyar dolar karşılığında platformu satın aldı. Wojcicki’nin 9 yıllık liderliğinde YouTube’un aktif kullanıcı sayısı 2,6 milyara çıktı. 2022 yılında Alphabet’in toplam gelirinin %10’unu, 29,2 milyar dolar reklam satışı elde eden YouTube oluşturuyordu.

Son olarak Wojcicki, Google ve Alphabet’te bir danışman rolünde yer almaya devam edeceğini de mesajına ekledi.

Wojcicki’nin istifası, YouTube’un reklam gelirinin TikTok ve Facebook’un reels gibi kısa biçimli video hizmetleri ve Netflix gibi platformlarının izlenme süresi için yoğun rekabetin ortasında ikinci çeyrekte düşmesi sonrası geldi.

Wojcicki’nin istifasının nedeni olarak ortaya atılan birtakım iddialar var. Bu istifanın nedeninin YouTube gelirlerinde yaşanan büyük düşüş olduğu da iddialar arasında. Aynı zamanda CEO değişikliğinin Google hisselerinde yüzde 1’den daha az düşüşe neden olduğunu da belirtelim.

YouTube’un CEO değişikliği hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz