Okuma Süresi
2 dakika

Instagram, kullanıcıların canlı yayın sırasında ürün satmasını sağlayan “Canlı Alışveriş” isimli özelliğin kaldırılacağını duyurdu. Buna göre kullanıcılar 16 Mart 2023 tarihi itibarıyla canlı yayında ürün satamayacaklar.

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından Instagram, yaklaşık birkaç ay önce radikal bir kararla karşımıza gelmişti. Yapılan resmi açıklamalara göre, Instagram’daki “Mağaza” sekmesi kaldırılacaktı. Şimdi de buna paralel bir gelişme daha gündeme geldi. Instagram, bu kez canlı yayınlarda ürün satma özelliğinin kaldırılacağını açıkladı.

Instagram’ın resmi destek sayfasında paylaşılan bir gönderide, “Canlı Alışveriş” olarak isimlendirilen özelliğin 16 Mart 2023 tarihi itibarıyla devre dışı bırakılacağı ifade edildi. Bunun Instagram’daki alışveriş deneyimini etkilemeyeceğini söyleyen Instagram, işletme hesaplarının profil sayfaları üzerinden ürün satmaya devam edebileceğini belirtti.

Instagram’ın Resmi Açıklaması

“16 Mart 2023 tarihinden itibaren Instagram’da canlı yayınlarda ürün etiketleyemeyeceksiniz. Bu değişiklik, kullanıcılarımıza en fazla değeri sağlayan ürünlere ve özelliklere odaklanmamıza yardımcı olacaktır. Akış, hikayeler, Reels, reklamlar ve daha fazlasında insanlar ve işletmeler için alışveriş deneyimlerine yatırım yapmaya devam ederken, mağazanızı Instagram’da kurup işletmeye devam edebileceksiniz. Bu karardan; canlı yayın planlama, konukları canlı yayınınıza katılmaya davet etme ve canlı soru cevap düzenleme gibi diğer canlı yayın özellikleri etkilenmeyecektir.”

Instagram Özüne Dönmeye Mi Çalışıyor?

Instagram, kullanıma ilk sunulduğu zaman sadece sosyal medya odaklı bir platformdu. Yıllar içerisinde bu durum değişti ve Instagram, alışveriş gibi farklı kategorilerde de hizmet sunmaya başladı. Durum böyle olunca da tabii ki Instagram özünden giderek uzaklaşmaya başladı. Bu durumun farkında olan Instagram patronu adam Mosseri de bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Yaptığı açıklamalarda Instagram’ın yeniden özüne döneceğini belirtmişti.

Bundan kısa bir süre önce Twitter gibi Instagram’a da “ücretli mavi tik” geleceği iddia edilmişti. Buna göre; Alessandro Paluzzi, dünyanın en popüler çevrimiçi fotoğraf ve kısa video paylaşım platformu Instagram ile ilgili çarpıcı bir açıklamada bulundu. Eğer bu açıklama gerçekleşirse, bazı kullanıcıların Instagram’a para ödemek zorunda kalacaklarını görebiliriz.

Alessandro Paluzzi’nin açıklamasına göre Instagram kodlarında yer alan referanslar, platforma ücretli abonelik geleceğini düşündürüyor. Instagram, ücretli aboneliği hesap doğrulama işlemleri için kullanacak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz