Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Dünyanın önde gelen video paylaşım platformlarından YouTube, uzun zaman sonra ilk kez gelirlerinde azalma yaşadığını açıkladı. Uzmanlar bu durumun sebebinin, YouTube’un TikTok ile girdiği rekabet kaybetmesi olduğunu düşünüyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri Google ve Microsoft’tan sonra, Youtube da yılın son çeyreğine ilişkin mali raporunu yayınladı. Google’ın aksine YouTube’un, kar oranında geçtiğimiz yıllara göre ciddi bir düşüş yaşadığı görüldü. Son dönemlerde her yıl gelirini bir öncekine kıyasla 2 kat artırmayı başaran YouTube, 2022 yılında o kadar da çok para kazanamadığını açıkladı.

YouTube Sarsıldı!

2020 ve 2021 yıllarında 7.2 milyar doların üzerinde kâr açıklayan YouTube’un, 2022 yılında geliri %1.9 azaldı. Uzun yıllardır yakaladığı yükselişin ardından bu yıl ilk kez geliri düşen YouTube’un TikTok ile girdiği rekabeti kaybettiği düşünülüyor. Insider Intelligence analisti Evelyn Mitchell, YouTube’un bu “gerilemesinin” TikTok ile olan rekabette geri kalması ve kullanıcılarına YouTube Shorts’a teşvik etmek için para dağıtıp karşılık alamaması olduğunu belirtiyor.

Deta Al’ın hazırladığı rapora göre, TikTok’un şu anda kayıtlı kullanıcı sayısı bakımından 1. sırada, aktif kullanıcı sayısı olarak tüm sosyal medya ve video platformları arasında 5. sırada yer aldığı listede, YouTube ilk 10’a girmeyi başaramadı. Bu da YouTube’un 2021 yılında tanıttığı Shorts özelliği ve 2022 yılında duyurduğu “Shorts paylaşan kullanıcılara havuzdan para verilmesi” gibi projelerin pek işe yaramadığını gösterdi.

Birbirlerine Benzeme Çabası Bir Platforma Kazandırırken Diğerine Kaybettiriyor

YouTube ve TikTok arasındaki rekabete bakıldığında, YoTube’un TikTok’a benzemeye çalışırken kaybettiği, ancak TikTok’un YouTube’a benzemeye çalışırken kazandığı göze çarpıyor. Uzmanlara göre, YouTube son yıllarda Premium özelliklere önem vererek standart kullanıcılarını ikinci plana attığı için kullanıcılar, YouTube benzeri bir platform olmaya çalışan TikTok’a kayıyor. Bu durumun, uzun vadede YouTube’un sonunu hazırlayacağı düşünülüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz