İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC), Facebook ve Instagram’daki kişiselleştirilmiş reklamlardan dolayı Meta’ya 413 milyon dolar ceza verdi. Ayrıca şirketin, bu reklamları kabul etmek için kullanıcıları ‘zorladığı’ belirtildi.

WhatsApp, Facebook ve Instagram gibi milyonlarca kullanıcıya sahip platformların çatı şirketi Meta, Avrupa Birliği’nden dev bir ceza aldı. İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC), kullanıcı verilerinin kullanımı nedeniyle ABD merkezli teknoloji devinin yüz milyonlarca dolar ödemek zorunda kalacağını duyurdu.

Meta’nın reklam işlerini riske atabilecek söz konusu ceza, Facebook ve Instagram’da yaşananlara bağlı olarak verildi. DPC’nin açıklamasında, şirketin Facebook’ta yaşanan Avrupa Birliği gizlilik kuralları ihlalleri nedeniyle 222 milyon dolar, Instagram’da yaşanan benzer ihlaller dolayısıyla da 191 milyon dolar ödeyeceği söylendi. Bu da Meta’ya toplamda 413 milyon dolar ceza verildiğini gösterdi.

Cezaların Nedeni Kullanıcılara Zorla Kişiselleştirilmiş Reklamlar Gösterilmesi

Cezalar, ihlalin yaşandığı Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü’nün (GPDR) yürürlüğe girdiği 2018 yılında gelen şikâyetlerden kaynaklanıyor. Herkesin bildiği üzere kullanıcılardan Facebook ve Instagram’a kaydolurken hizmet koşullar sözleşmesini kabul etmesi isteniyor. Çoğu insan tarafından okunmadan kabul edilen bu sözleşmede de verilerin kişiselleştirilmiş reklamlar için toplanmasını içeren bölümler bulunuyor.

Yapılan şikâyetlerde, Meta’nın hizmet koşulları nedeniyle kişiselleştirilmiş reklamlar göstermek için kullanıcıları ‘zorladığı’ ifade edildi. Düzenleyici ise Avrupa Veri Koruma Kurulu’na danıştıktan sonra şirketin güncellemelerini yeterince açık bulmadığına ve sözleşmeye güvenemeyeceğine karar verdi.

DPC aynı zamanda, Meta’nın sözleşmelerini Facebook ve Instagram kullanıcılarına kişiselleştirmiş reklamlar göstermeyi haklı çıkarmak için kullanamayacağını söylüyor. Bu da Meta’nın kurallara uymak için kullanıcılara bu tarz reklamları devre dışı bırakma olanağı vermesinin gerekebileceğini ortaya koyuyor. Para cezalarına ek olarak, Meta’nın faaliyetlerini üç ay içinde GDPR’ye uygun hale getirmesini gerektiği de yapılan açıklamalar arasında bulunuyor.

Meta: “Bu Karar Hedefli Reklam Göstermemizi Engellemeyecek”

Meta, bu karara katılmadığını ve itiraz etmeyi planladığını aktardı. Mark Zuckerberg yönetimindeki şirket ayrıca, bu kararların hedefli reklamları engellemeyeceğini, tamamen kişiselleştirilmiş reklam hizmeti vermeye devam etmelerini sağlayacak çeşitli yolları değerlendirdiklerini belirtti. Böylece 413 milyon dolarlık ceza, Meta’nın son zamanlarda aldığı en büyük para cezalarına eklenmiş oldu.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz