Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Dünyanın en popüler video paylaşım sitelerinden birisi olan YouTube, içerik politikalarında bir güncellemeye gidiyor. Uygunsuz dil kullanımı ile ilgili kuralların yenilendiği politika değişikliğinde, artık videonun ilk 7 saniyesi içerisinde küfür kullanılması reklam gelirini devre dışı bırakmayacak.

YouTube, daha önceki politikasında içeriklerde ilk 7 saniye içerisinde küfür kullanıldığı takdirde, söz konusu içeriğin reklam geliri elde etmesine izin vermiyordu. Ancak yapılan yeni güncellemelerle birlikte bu engelleme yalnızca sınırlandırmaya yol açacak. İşte detaylar!

İlk 8 – 15 Saniyede Küfür Serbest

YouTube’un eski küfür politikasına göre, herhangi bir videoda küfürlü içerik kullanıldığında reklam gelirlerine dair oldukça sıkı bir kural uygulanıyordu. Ancak yeni yapılan düzenlemeye göre içeriğinde “kaltak”, “yavşak”, bok” gibi sözcüklerin yer aldığı videolarda artık yeşil renkli para kazanma sembolü bulunabilir. Çünkü yapılan değişikliğe göre artık ilk 8-10 saniyede küfür içeren videolar da reklam geliri elde edilebiliyor. Küfürlü içerik kullanan kullanıcıların bu şekilde reklam içerikleri ile para kazanmalarını engelleyen politikaların yumuşatılması ise bazı kullanıcıları rahatsız edebilecek gibi görünüyor. Türk Ceza Kanunu’na göre ise eğer herhangi bir kişiye hakaret durumu söz konusu olursa, içerik üreticisine ağırlaştırılmış ceza uygulanıyor.

Küfürün Şiddetine Göre Değişecek

Video paylaşım platformu olan YouTube’un geçen yılın sonlarına doğru uygulamaya koyduğu politika, şu anda orta düzeyde küfür kullanımına izin vermeyi kabul ediyor. Bu şekilde tamamen yasaklayıcı değil ama kısıtlayıcı bir politikayı uygulamanın önünü açıyor. İlk olarak Kasım ayında uygulanmaya başlanan küfürlü içeriklere ilişkin politikada, “güçlü” veya “ılımlı” küfürler arasında bir ayrım yapılarak, içeriğin ilk birkaç saniyesinde kaba dil kullanan video reklam için uygun değil olarak işaretleniyordu. Ancak birçok kullanıcı ve içerik üreticisi bu politika sonrasında videoların para kazanma durumunu kaybettiğini iddia etmeye başladı. Bunun ardından da YouTube yeniden bazı küfürlere izin veren ince ayarlı bir dizi kural koymayı tercih etti. Koymuş olduğu bu ince ayar ise ilk 7 saniye. Bu ilk yedi saniye içerisinde kullanılan küfür “orta” ise video herhangi bir kısıtlamayla karşılaşmayacak. ama ilk yedi saniye içinde kullanılan küfür güçlü bir küfürse video yalnızca “sınırlı reklam” alabilecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz