Finlandiyalı teknoloji devi Nokia ile markanın bu sene tanıtması beklenen akıllı telefonlarla ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. İddialara göre şirket, Samsung ve Motorola’nın da dahil olduğu katlanabilir akıllı telefon furyasına bu senenin sonlarına doğru katılabilir.  

Son birkaç yıldır merakla beklenen ve geçen yıl teknoloji dünyasına damgasını vuran katlanabilir akıllı telefonların, 2020 yılında da ününü devam ettireceği düşünülüyor. Samsung ve Motorola gibi büyük teknoloji devleri, tüm teknik sınırlamalara rağmen bazı gecikmelerle katlanabilir akıllı telefon furyasına birer birer katılırken Nokia’ya bağlı HMD Global’in de marka için bu yılın sonlarına doğru bu tip bir akıllı telefon tanıtabileceği iddia edildi.  

Fiyatlara da yansıyan teknik sınırlamalara rağmen teknoloji-severler katlanabilir akıllı telefon akımını ilgiyle karşılamıştı. Motorola Razr” ve “Samsung Galaxy Z Flip” ise bu açıdan çok konuşulan ve 2020 başlarına doğru duyurulan birkaç modelden bazılarıydı. Bu yüzden Nokia için telefon üreten ve Nokia’ya bağlı bir firma olan HMD Global’in de bu furyaya katılacağı iddiaları pek çok kişi için büyük bir sürpriz olmadı. Şirket, yakın zaman içerisinde akıllı telefon piyasasına pek çok ilgi çekici model sürmüş, bu modellerden en çok dikkat çekeni ise sahip olduğu çoklu kamera tasarımıyla “Nokia 9” olmuştu.   

nokia 9 ile ilgili görsel sonucu

Marka, “Nokia 9.2 PureView” isimli yeni bir model üzerinde çalışıyor

Şirketle ilgili paylaşılan diğer iddialara göre, Nokia mevcut işletim sistemi “Snapdragon 855”ten daha iyi bir işletim sistemini tanıtım tarihine kadar üretmiş olacağı için “Nokia 9.1” modelini görücüye çıkarma planlarından vazgeçti. Bu yüzden şirket, piyasaya sürmek üzere doğrudan “Snapdragon 865” işletim sistemli ve “Nokia 9.2 PureView” isimli bir model üzerinde çalışacak. Bu modelin marka tarafından ne zaman görücüye çıkarılacağı ise henüz bilinmiyor ve iddialara göre bu bilgi Haziran ayına kadar da netleşmeyecek.

HMD Global’in ulaşılabilir fiyatta akıllı telefon politikasıyla çelişen halihazırda deneyimlediği teknik kısıtlamaların, katlanabilir bir akıllı telefon modelini piyasaya sürmeyi marka için ne kadar mümkün kılacağı belirsiz. Bununla birlikte şirketin operasyonlarını Çin dışına taşıma ve iş gücünü azaltma sürecinde olmasının da yeni gelecek modellerle ilgili daha fazla gecikmeye sebep olabileceği tahmin ediliyor. 

Katlanabilir ekranlı Huawei Mate X2’nin bazı bilgileri sızdırıldı

Pablo Escobar’ın kardeşinin ürettiği katlanabilir telefon “Escobar Fold 1″e CES’ten yasak